Skrót informacji
13% – tylko tyle z zapytanych na początku tego roku osób potwierdziło, że zna termin „higiena brzegów powiek”. W tym samym badaniu* wyniki pokazały, że nieco więcej wiedziały na ten temat osoby z zespołem suchego oka – 20% z nich potwierdziło, że zna ten termin.
Po tych wynikach jednoznacznie widać, jak niewielka jest jeszcze świadomość, czym jest i dlaczego powinna być stosowana higiena brzegów powiek. Kojarzy się przede wszystkim ze zwykłą higieną, oczyszczaniem wodą i mydłem. Zaledwie część osób wymienia chusteczki specjalistyczne do oczu, niewiele zna techniki masażu czy ogrzewania.
W badaniu zapytano także o zespół suchego oka. Tu znajomość terminu i jego objawów była wysoka – 74% zapytanych wiedziało, czym jest i większość potrafiła też wskazać jego objawy, takie jak pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie. Co ważne, niemal połowa osób odczuwała w ciągu ostatniego roku przynajmniej jeden z objawów zespołu suchego oka (swędzenie, łzawienie, podrażnienie oczu).
Wynika z tego, że problem ZSO jest pacjentom znany, natomiast pojęcie higieny brzegów powiek – niemal zupełnie nie. Czy warto zwiększać świadomość pacjentów w tej kwestii? Z pewnością! Pisaliśmy o tym szerzej w „Farmacji Praktycznej”. Szczegóły znajdą Państwo TUTAJ.
Przypomnijmy tylko, że higiena brzegów powiek może być pomocna:
***
Komentarz:
dr n. med. Małgorzata Iwanejko
Wrocławskie Centrum Okulistyczne
Dyskomfort, pieczenie, kłucie, swędzenie, uczucie ciała obcego lub/i piasku pod powiekami to jedne z najczęstszych dolegliwości, z jakimi zgłaszają się pacjenci do okulisty. Większość z nich kojarzy wyżej wymienione dolegliwości z Zespołem Suchego Oka (ZSO), a przyczynę jego utożsamia najczęściej ze spędzaniem czasu przed ekranem komputera i smartfona. Świadomość istnienia czynników dodatkowych powodujących wyżej wymienione dolegliwości jest natomiast niska. Jednym z nich, dość powszechnie występującym, jest zapalenie brzegów powiek, które najczęściej wynika z zaburzenia pracy gruczołów występujących w linii rzęs zwanych gruczołami Meiboma, które są odpowiedzialne za warstwę lipidową filmu łzowego – zabezpieczającą łzy przed parowaniem. Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów Meiboma prowadzi do gromadzenia się wydzieliny przy rzęsach i przewlekłego stanu zapalnego.
Zapalenie brzegów powiek prowadzi do zaburzenia homeostazy całej powierzchni gałki ocznej poprzez wpływ na skład filmu łzowego. Dodatkowo nadmiernie produkowana wydzielina przez gruczoły Meiboma działa drażniąco i prozapalnie. Każdy pacjent podający objawy ZSO powinien mieć dokładnie ocenione brzegi powiek. W przypadku obecności ich zapalenia leczenie objawów suchego oka tylko kroplami bez dodatkowego leczenia schorzenia brzegów powiek będzie nieskuteczne. Przewlekłego zapalenia brzegów powiek nie da się wyleczyć, można go tylko złagodzić stosując codziennie higienę brzegów powiek.
W medycynie jutro jest dziś
Czerwone oko – przyczyny i rozpoznanie