Od kwietnia br. w aptekach spadną ceny polskich leków

 2 minuty

zamienniki-lekow-pielegniarka

Zgodnie z zapowiedzią Minister Zdrowia, Izabeli Leszczyny, od 1 kwietnia br. pacjenci będą płacić o 10% mniej za leki wyprodukowane w Polsce i o 15% mniej – jeśli dodatkowo wykorzystano do ich produkcji składniki wytworzone w naszym kraju – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Bezpieczeństwo Polski w dostępie do leków

Obniżki dopłat pacjentów do polskich leków to jeden z mechanizmów zawartych w nowelizacji ustawy o refundacji leków, który ma budować bezpieczeństwo lekowe Polski i zachęcać do zwiększania produkcji farmaceutycznej w naszym kraju. Obecnie udział krajowych leków stanowi 35% wartości rynku leków refundowanych, natomiast według ilości sprzedaży jest to 48%.

Doświadczenia z pandemii Covid-19 udowodniły, że im więcej leków wytwarzanych jest w kraju, tym mniejsze ryzyko ich braków w sytuacjach kryzysowych. Jedną z przyczyn niedoborów farmaceutyków w UE jest bowiem uzależnienie od dostaw spoza Europy. Tymczasem transport farmaceutyków z innego kontynentu może zatrzymać nie tylko pandemia, ale i konflikty geopolityczne, klęski żywiołowe czy nawet awaria transportowca. Wobec doświadczeń pandemii, wojny na Ukrainie, napiętej sytuacji geopolitycznej – bezpieczeństwo krajowe musi uwzględniać również zdolność państwa do zapewnienia dostępu do leków w sytuacjach nadzwyczajnych.

Zachęty do zwiększania produkcji w ustawie refundacyjnej

W Polsce w nowelizacji ustawy refundacyjnej pojawiły się pierwsze preferencje dla produkujących w Polsce mające zachęcać do inwestycji w produkcję leków.

„Cieszy nas zapowiedź Ministry Zdrowia, Izabeli Leszczyny. Niższe dopłaty pacjentów do polskich leków to nie tylko mniejszy wydatek w aptece, ale i  pierwszy krok do zwiększania produkcji leków w Polsce, a więc gwarancji ich dostaw w sytuacjach kryzysowych. Dlatego mamy nadzieję, że uda się urzędnikom resortu  zdrowia uwzględnić na liście refundacyjnej wszystkie polskie leki”  – mówi Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków.

źródło: Politykazdrowotna.com