Ministerstwo Zdrowia informuje: nowe wytyczne Prokuratora Generalnego mają zapewnić szybką i skuteczną reakcję na przemoc wobec personelu medycznego. To odpowiedź na postulaty środowisk medycznych oraz efekt wspólnych działań resortów zdrowia, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji oraz przedstawicieli zawodów medycznych.
Najważniejsze założenia wytycznych
- Prokuratorzy są zobowiązani do stosowania wytycznych z pełnym profesjonalizmem – tak, by każda forma agresji wobec medyków spotykała się z natychmiastową reakcją i adekwatną karą.
- Natychmiastowa reakcja – każdy sygnał o przemocy wobec medyka ma skutkować działaniem prokuratora z urzędu, a w przypadku potwierdzenia, wszczęciem postępowania przygotowawczego.
- Współpraca z Policją i innymi służbami – w celu szybkiego rozpoznania sprawy, przedstawienia zarzutów i zapobiegania kolejnym przestępstwom.
- Surowe kary i środki kompensacyjne – analiza czy czyn miał charakter chuligański, i wnioskowanie o kary proporcjonalne do jego szkodliwości, np. zadośćuczynienie, naprawienie szkody, nawiązka.
- Publiczne ogłaszanie wyroków – jako element prewencji i jasny sygnał, że przemoc wobec medyków nie pozostaje bezkarna.
- Coroczne raportowanie – Prokuratura Krajowa będzie przygotowywać raporty dotyczące przestępstw wobec personelu medycznego, by systemowo monitorować skalę zjawiska i skuteczność działań.
Kiedy zmiany wejdą w życie?
W styczniu 2025 r. powołano międzyresortowy zespół z udziałem przedstawicieli rządu i ratowników medycznych. W maju Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna odbyła serię spotkań z przedstawicielami środowisk zawodowych i instytucji publicznych, by wspólnie wypracować rozwiązania. Efektem tych działań są nie tylko nowe wytyczne, ale również konkretne zmiany w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 r. (PAP)