Nowe schorzenia na liście 75 plus

 2 minuty

źródło: Medexpress.pl

Bezpłatne leki dla seniorów mogą przepisywać lekarze rodzinni, a od stycznia 2021 r. również specjaliści oraz lekarze i uprawnione pielęgniarki w szpitalach. W wykazie takich leków znajdują się te stosowane w chorobach przewlekłych, na które najczęściej zapadają starsze osoby.

Na listę bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. r.ż. resort zdrowia wpisał 105 nowych leków, w tym 27 zawierających nieobecne do tej pory na tej liście substancje czynne. Znalazły się na nim leki stosowane m.in. w nietrzymaniu moczu, przewlekłej niewydolności nerek, zakażeniach dróg moczowych, migotaniu przedsionków, nadciśnieniu tętniczym, padaczce, chorobie nowotworowej z zajęciem kości, stwardnieniu rozsianym, jaskrze, zakażeniach grzybiczych i łuszczycy. Do tej pory w obszarze dermatologii oraz problemów grzybiczych nie było żadnych leków na tej liście, a problemy te są częste w tej grupie wiekowej.

Obecnie lista 75 plus obejmuje 2147 leków. Znaczną jej część, bo ponad 35%, stanowią leki krajowych producentów. W 2019 r. z bezpłatnych leków skorzystało 2,4 mln seniorów, którym wydano 67 mln ich opakowań. W tym roku resort zdrowia ma przeznaczyć na ten cel 953,1 mln zł. Limit dziesięcioletni na lata 2015-2025 zaplanowano na 8,3, mld zł.