Niski poziom żelaza we krwi sprzyja rozprzestrzenianiu się dengi

 2 minuty

laboranci w maskach

źródło: Rynekaptek.pl

Denga jest chorobą tropikalną przenoszoną przez komary Aedes aegypti. Występuje głównie w Ameryce Centralnej i Południowej, na Karaibach, w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowowschodniej. Charakteryzuje się gorączką, wysypką, silnymi bólami głowy, mięśni i stawów. Może powodować wstrząs i zagrażać życiu. Denga dotyka rocznie ok. 60 mln osób, z których 18 proc. wymaga hospitalizacji, a blisko 13,6 tys. umiera.

Naukowcy z Uniwersytetu Connecticut postanowili sprawdzić, czy jakość krwi ma wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa dengi. W tym celu we współpracy z badaczami z Tajlandii i Chin przeprowadzili serię eksperymentów testujących wpływ różnych substancji.

Do zdrowych próbek krwi dodawano wirus dengi, a następnie zainfekowaną krwią karmiono komary i odnotowywano ile z nich zostało zakażonych w wyniku kontaktu z każdą z próbek. Zaobserwowano dość wyraźne różnice, które w największym stopniu związane były z poziomem żelaza we krwi. Im większy był poziom żelaza, tym mniej komarów zakażało się wirusem. Podobną zależność zaobserwowano podczas badań prowadzonych na myszach.

Autorzy wyjaśniają, że przyczyna kryje się w układzie odpornościowym komarów. Komórki układu pokarmowego komara wykorzystują żelazo do produkcji reaktywnych form tlenu, które zabijają wirusa dengi.