Niewczesne przebudzenie

 3 minuty

„Senność” to barwna opowieść o ludziach, którym życie przecieka przez palce. Brak im odwagi do wprowadzenia istotnych zmian, do zakończenia nieudanych związków czy odrzucenia melancholii.

Dojrzewanie do życia

Równolegle opowiedziane historie trójki bohaterów w nieoczekiwanym momencie przecinają się. Cierpiąca na narkolepsję Róża – utalentowana aktorka – podejrzewa swojego męża o zdradę. Początkujący lekarz Adam nie może wyrwać się spod przemożnego wpływu rodziców. Z kolei zdolny pisarz Robert przeżywa zapaść emocjonalną, płacąc za swoje wcześniejsze wybory. Postaci te po długim okresie marazmu, pod wpływem impulsu budzą się do życia, dojrzewają do radykalnych przełomów. Najistotniejszy jest właśnie moment przebudzenia, chwila uświadomienia sobie z perspektywy czasu jakości znaczenia decyzji.

Pójść własną drogą

Akcja filmu rozgrywa się na Śląsku i… w „górskich plenerach” pod Warszawą. Jedną z przestrzeni jest biedna dzielnica miasta, w której trudna młodzież doskonali sztukę tańca. W tym celu zaangażowano prawdziwych mistrzów ulicznego breakdance’a. Film został zrealizowany długimi ujęciami. Reżyserka mówi, że aby wzmocnić dramatyzm kluczowych scen, odwołano się do montażu syntetycznego, zrywającego z chronologią zdarzeń. Wiele kadrów zawiera aluzje do znanych z historii sztuki alegorycznych obrazów oraz wizerunków melancholii (Dürer, Rodin, Weiss). „Senność”, w porównaniu do „Pręg”, jest obrazem bardziej optymistycznym. Jej pointa to nie hollywoodzki happy end ku pokrzepieniu serc. To przesłanie rozniecające iskrę nadziei, bo nakłaniające do pójścia własną drogą, na której wszystko może się zdarzyć.

Obiecująca obsada

Autorem zdjęć jest Marcin Koszałek, który, jak mówi reżyserka, „potrafi czarować”, tworząc niezwykle plastyczne i intensywne obrazy. Po raz pierwszy w filmie Magdaleny Piekorz pojawia się Małgorzata Kożuchowska, obsadzona w ciekawej i bardzo emocjonalnej roli. Partneruje jej Michał Żebrowski, znany przede wszystkim z wyniosłych ról bohaterów lirycznych i herosów, który tym razem przeobraził się w prawdziwy „szwarc charakter”. Obsada obiecująca, ale trudno powiedzieć, jak publiczność przyjmie najnowszy „tryptyk” Piekorz oraz przełożenie prozy Kuczoka na język filmowy.

„Senność” (dramat psychologiczny), reż. Magdalena Piekorz, scen. Wojciech Kuczok, wyst.: Małgorzata Kożuchowska, Michał Żebrowski, Rafał Maćkowiak, Bartosz Obuchowicz, Joanna Pierzak, Andrzej Grabowski, Krzysztof Kolberger. Dystrybucja: Vision Film. Premiera: 17.10. 2008

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej