Aktualności

23.12.2024

3 minuty

NFZ zmienia zarządzenie dotyczące rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej

Nowość!

Skrót informacji

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował zmiany w zarządzeniu dotyczącym rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej, przeciwko któremu protestowała część środowiska fizjoterapeutów. Z opublikowanego w piątek projektu zarządzenia prezesa NFZ wynika, że zmiany będą wprowadzone w trzech, a nie w dwóch etapach.

Zmiany na rynku usług fizjoterapeutycznych

„Podtrzymujemy nasze działania i stanowisko dotyczące zmiany praktyki, która powstała na rynku usług fizjoterapeutycznych finansowanych przez NFZ. Jednak droga do tego celu będzie miała nie dwa, a trzy kroki” – powiedział dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ Paweł Florek.

Projektowana zmiana dotyczy zarządzenia Prezesa NFZ (94/2024/DSOZ) w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń – leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką.

Zgodnie z nim, rehabilitacja domowa w ramach rehabilitacji ambulatoryjnej miała być zlikwidowana w lipcu 2025 roku. Do tego czasu obowiązywać miał okres przejściowy – fizjoterapeuta w ramach kontraktu fizjoterapii ambulatoryjnej będzie mógł poświęcić do 20 procent czasu pracy na świadczenia podczas wizyt domowych.

Uzasadnienie i protesty

Fundusz zdecydował się na takie rozwiązanie, ponieważ część placówek, które mają umowę na fizjoterapię ambulatoryjną (czyli w poradni rehabilitacyjnej), realizuje mimo tego nawet 99 proc. świadczeń w domu pacjenta. A te są wyceniane przez Fundusz korzystniej - różnica to ok. 25 zł.

Przeciwko zmianom zasad rozliczania świadczeń protestowało m.in. Ogólnopolskie Porozumienie Pracodawców Rehabilitacji. Alarmowało, że wprowadzone zmiany skutkować będą zamknięciem wielu ośrodków ambulatoryjnych, koniecznością masowych zwolnień fizjoterapeutów i ograniczeniem dostępności świadczeń dla pacjentów.

Projekt w konsultacjach

W skierowanym w piątek do konsultacji projekcie nowego zarządzenia w tej sprawie NFZ zaproponował rozłożenie zmian na trzy etapy.

W pierwszym – od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. – obowiązywać ma zasada, że maksymalnie 50 proc. czasu personelu zatrudnionego w podmiocie, który ma umowę z NFZ na fizjoterapię ambulatoryjną, będzie mogło być przeznaczone na świadczenia w domu pacjenta.

W drugim – od 1 lipca do 31 grudnia 2025 r. – analogiczny mechanizm, przy czym świadczenia w domu pacjenta mogą angażować maksymalnie 20 proc. czasu pracy fizjoterapeuty.

Docelowo ostateczne rozdzielenie rehabilitacji domowej od ambulatoryjnej ma nastąpić 1 stycznia 2026 r. – wynika z projektu.

„Wprowadzenie dodatkowego kroku pozwoli na elastyczne dopasowanie się rynku do zmian, o których rozmawiamy ze środowiskiem fizjoterapeutycznym od kilku miesięcy” – wyjaśnił Paweł Florek.

Fundusz zaproponował również mechanizm, w którym cena rehabilitacji domowej rozliczanej z umowy na rehabilitację ambulatoryjną będzie zbliżona do ceny, którą NFZ płaci za świadczenia stricte w fizjoterapii domowej. W przekazanym komunikacje NFZ poinformował też, że niezależnie od proponowanych zmian w rehabilitacji domowej i ambulatoryjnej, oddziały wojewódzkie Funduszu ogłosiły w ośmiu województwach 32 dodatkowe konkursy na fizjoterapię domową w sumie. „Chodzi o uzupełnienie tzw. białych plam, czyli miejsc, gdzie brakowało podmiotów, które świadczą stricte usługi fizjoterapii domowej” – wyjaśnił Fundusz.

Konkursy trwają. „Podmioty, które na obszarze objętym konkursem mają umowę na fizjoterapię ambulatoryjną i wystartują w naborze, zyskają dodatkowe punkty” – zaznaczono w komunikacie.

Konsultacje projektu potrwają do 7 stycznia 2025 r.. Przepisy zarządzenia stosowane będą do rozliczania świadczeń udzielanych od 1 stycznia. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Prezydent podpisał nowelę zmieniającą zasady naliczania składki zdrowotnej od 2025 r.

Następny artykuł

Pięć najważniejszych zmian w systemie NAMS – nowa jakość w zarządzaniu alertami

Polecane dla Ciebie

Szkolenia