Aktualności

16.03.2025

3 minuty

NFZ: w 2024 r. pacjenci nie odwołali ponad 1,3 mln wizyt – to więcej niż rok wcześniej

Skrót informacji

W ubiegłym roku pacjenci nie odwołali w sumie 1 mln 358 tys. wizyt, badań, zaplanowanych zabiegów i operacji – wynika z danych NFZ. To o ponad 75 tys. więcej niż w 2023 r.

NFZ podał najnowsze dane o odwołanych wizytach lekarskich

Z danych NFZ wynika, że w ubiegłym roku pacjenci nie odwołali 1 mln 358 tys. 537 wizyt. W sumie w ciągu trzech lat (2022-2024) to 3 mln 876 tys. 209 wizyt, badań czy zaplanowanych zabiegów lub operacji.

Najwięcej w ubiegłym roku pacjenci nie odwołali świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu (ponad 464 tys.). Pacjenci nie odwołali też blisko 300 tys. świadczeń z zakresu kardiologii, ponad 188 tys. – fizjoterapii ambulatoryjnej, blisko 131 tys. – endokrynologii, ponad 102 tys. – onkologii, ponad 45 tys. – tomografii komputerowej, ponad 43 tys. – rezonansu magnetycznego, ponad 29 tys. – gastroskopii i blisko 29 tys. – kolonoskopii.

Pacjenci nie zgłaszali się także m.in. na wycięcie macicy (319 nieodwołanych operacji), na zabiegi z zakresu gruczołu krokowego (255), na operacje jaskry (166) i na operacje wad serca i aorty piersiowej w krążeniu pozaustrojowym (93).

Kampania #odwołuje#nieblokuje

Na problem, m.in. podczas kampanii #odwołuje#nieblokuje, od trzech lat zwraca uwagę Rzecznik Praw Pacjenta. RPP przypomina pacjentom o odwoływaniu wizyt. Podkreśla też, że kluczową rolę odgrywają placówki medyczne, jeśli ułatwiają odwoływanie wizyt telefonicznie, przez SMS lub przez intuicyjne systemy online.

Obecnie każda poradnia i szpital ma własny system rejestrowania pacjentów na wizyty, badania, zabiegi i operacje. Nie zawsze są to system elektroniczne. W niektórych poradniach wciąż obowiązują zapisy „na zeszyt”.

Receptą e-rejestracja?

Ministerstwo Zdrowia planuje uruchomienie centralnej e-rejestracji. Obecnie trwa jej pilotaż, który obejmuje zapisy na mammografię, cytologię w programach profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy i wizyty w poradni kardiologicznej. Do pilotażu mogą przystąpić chętne placówki.

NFZ poinformował, że podpisał ponad 180 umów na realizację pilotażu.

Docelowo MZ chce, aby pacjent mógł zarejestrować się bezpośrednio w poradni czy szpitalu albo przez Internetowe Konto Pacjenta (według danych ze stycznia 2024 r. z IKP korzysta 18 mln osób). Miałby obowiązywać jeden wykaz pacjentów oczekujących na dane świadczenie (wizytę, badanie, zabieg, operację). Jedna, centralna kolejka miałaby zastąpić listy prowadzone obecnie przez każdą poradnię czy szpital.

Projekt zakładający uruchomienie centralnej e-rejestracji MZ przekazało do konsultacji społecznych. Zakłada zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Początkowo pacjent mógłby zapisać się tylko na wybrane badania (kardiologia i badania profilaktyczne szyki macicy i piersi). Koszt budowy i utrzymania przez 10 lat centralnej e-rejestracji MZ oszacowało na 618 mln zł. (PAP)


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Podpisano plan wspólnych działań Europejskiego Komitetu Regionów z WHO

Następny artykuł

Polski system oparty na algorytmach AI pomaga szybciej diagnozować aż 50 chorób rzadkich

Polecane dla Ciebie

Szkolenia