Aktualności

16.03.2025

3 minuty

Podpisano plan wspólnych działań Europejskiego Komitetu Regionów z WHO

Skrót informacji

Plan wspólnych działań w obszarze zdrowia publicznego podpisali w środę w Brukseli przedstawiciele Europejskiego Komitetu Regionów (KR) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Zdrowie publiczne ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia kobiet i dzieci

Jak poinformował KR, podpisanie dokumentu ma służyć wzmocnieniu współpracy między stronami i podejmowaniu wspólnych inicjatyw w takich obszarach, jak bezpieczeństwo zdrowotne, zdrowie cyfrowe, choroby niezakaźne, niedobory w opiece zdrowotnej, zmiany klimatyczne, zdrowie psychiczne, zdrowe starzenie się oraz zdrowie kobiet.

„Władze lokalne odgrywają kluczową rolę w realizacji celów WHO, dlatego nasza rozmowa była konkretna i owocna” – powiedział podpisujący umowę w imieniu KR marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, przewodniczący komisji zasobów naturalnych (NAT) w Komitecie Regionów. „Uzgodniliśmy ramy przyszłej współpracy, mając na uwadze zdrowie publiczne, w tym szczególnie kwestie dotyczące zdrowia kobiet i dzieci" – dodał.

Misja i priorytety

Jak zaznaczył KR, jego misją jest „budowanie coraz ściślejszej i bardziej wzajemnie wspierającej się unii między narodami Europy, co nie może zostać osiągnięte bez ochrony zdrowia ludzkiego we wszystkich politykach na wszystkich poziomach zarządzania”.

Kierowana przez Całbeckiego komisja NAT przyjęła odporność zdrowotną jako jeden ze swoich dwóch priorytetów na 2025 rok.

„Bezpieczeństwo zdrowotne, niedobory kadry medycznej, dostępność kluczowych leków oraz cyberbezpieczeństwo szpitali, to tylko niektóre przykłady działań, które realizujemy. Europejczycy chcą, aby UE koncentrowała się na tym, co dla nich najważniejsze: 44 proc. uważa, że dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej jest kluczowym elementem społecznego i gospodarczego rozwoju UE. A 38 proc. chce, aby UE działała w zakresie opieki zdrowotnej, mimo że jest to kompetencja krajowa lub regionalna” – zaznaczył KR.

Konkurencyjność hasłem obecnej kadencji Komisji Europejskiej

Komitet Regionów odniósł się również do zmian zachodzących w strukturze budżetu UE, w szczególności dotyczących przesunięcia części środków z polityki spójności na obronność i wzmacnianie konkurencyjności.

„>>Konkurencyjność<< może być hasłem tej kadencji Komisji Europejskiej, ale obywatele nie przejmują się abstrakcyjnymi terminami – chcą móc kupować leki w lokalnej aptece. Chcą móc zobaczyć się z lekarzem w swojej wiosce lub dzielnicy, gdy są chorzy. Chcą mieć dostęp do elektronicznych kart zdrowia i pewność, że ich dane są bezpieczne. Chcą mieć nadzieję, że wkrótce UE znajdzie terapie na nieuleczalne dziś choroby. Chcą wiedzieć, że jedzenie, które spożywają, jest wartościowe i nie powoduje chorób” – podkreślił KR.

„Jako przewodniczący NAT (…) potępiam odbieranie funduszy UE przeznaczonych na zdrowie, spójność i rozwój obszarów wiejskich na rzecz zakupu sprzętu wojskowego. Unia Europejska musi pozostać projektem pokojowym” – powiedział cytowany w komunikacie Komitetu Regionów Piotr Całbecki. (PAP)


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Badania: terapia biologiczna może być skuteczna w leczeniu choroby Alzheimera

Następny artykuł

NFZ: w 2024 r. pacjenci nie odwołali ponad 1,3 mln wizyt – to więcej niż rok wcześniej

Polecane dla Ciebie

Szkolenia