Aktualności

25.06.2024

3 minuty

NFZ przypomina o bezpłatnych badaniach nasienia

Skrót informacji

Problem z płodnością może zostać zdiagnozowany zarówno po stronie mężczyzny, jak i kobiety lub u obojga partnerów. Dlatego niezbędny jest równy dostęp do diagnostyki niepłodności – przypomina NFZ i dodaje, że w rozpoznaniu męskiej niepłodności kluczowe znaczenie badanie nasienia.

Kluczowe znaczenie seminogramu


NFZ zauważył, że coraz więcej par doświadcza trudności w trakcie starań o dziecko. „Problem z płodnością może zostać zdiagnozowany zarówno po stronie mężczyzny, jak i kobiety lub u obojga partnerów. Dlatego niezbędny jest równy dostęp do diagnostyki niepłodności” – zaznacza Fundusz.

Wskazał, że na płodność mężczyzn nie wpływa wiek, tak jak ma to miejsce w przypadku kobiet, a kluczowe znaczenie ma jakość nasienia. Negatywnie może na nią wpływać m.in. stres, nadwaga, niewłaściwa dieta, używki, brak ruchu, choroby cywilizacyjne oraz choroby układu moczowo-płciowego.

W rozpoznaniu męskiej niepłodności kluczowe znaczenie ma seminogram, czyli badanie nasienia. W trakcie badania analizowane są ogólne parametry nasienia, takie jak objętość, lepkość ejakulatu, czas upłynnienia, pH, wygląd nasienia, ogólna liczba plemników w nasieniu, liczba plemników w 1 ml ejakulatu, odsetek żywych i poruszających się plemników, a także ewentualna aglutynacja (zgrupowanie) plemników i stopień jej zaawansowania. NFZ przypomniał, że od 1 stycznia 2024 r. zwiększono finansowanie tego badania.

Dla kogo badanie?


Badanie wykonuje się u pełnoletnich mężczyzn z rozpoznaniem niepłodności; mających partnerkę zakwalifikowaną do inseminacji domacicznej; jeśli przez co najmniej 12 miesięcy bezskutecznie starali się o ciążę z partnerką mającą poniżej 35 lat albo u takich, którzy przez co najmniej 6 miesięcy starali się o ciążę z partnerką powyżej 35 lat.
Wykonanie badania może zlecić lekarz w poradni położniczo-ginekologicznej, urologicznej, endokrynologicznej, andrologicznej, leczenia niepłodności oraz planowania rodziny i rozrodczości w ramach konsultacji specjalistycznej. Później lekarz ocenia wynik badania i planuje dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne.

Aby wyniki nie były zafałszowane, na trzy do pięciu dni przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną, nie pić alkoholu, ograniczyć palenie papierosów i unikać nadmiernego wysiłku. Należy również poinformować lekarza o przyjmowanych lekach w ostatnich trzech miesiącach i o niedawno przebytych chorobach.

Niepłodność w liczbach


Niepłodność jest chorobą określaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako brak możliwości zajścia w ciążę po 12 miesiącach regularnego współżycia (2-4 razy w tygodniu) bez stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji.
Według raportu WHO z 2023 r. „Szacunki dotyczące częstości występowania niepłodności 1990-2021” około 17,5 proc. dorosłej populacji, czyli mniej więcej 1 na 6 osób, zmaga się z niepłodnością. W Polsce szacuje się, że ten problem dotyka między 1 a 1,5 mln par, co stanowi aż 20 proc. społeczeństwa w wieku rozrodczym. (PAP)

Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Wakacyjna apteczna – co zabrać i jak się przygotować do wyjazdu?

Następny artykuł

RAPORT: Zasady wykonywania zawodu technika farmaceutycznego

Polecane dla Ciebie

Szkolenia