NFZ ostrzega przed próbami wyłudzania danych pacjentów z placówek medycznych

 2 minuty

Narodowy Fundusz Zdrowia przestrzega placówki medyczne przed próbami wyłudzenia danych pacjentów przez osoby podające się za pracowników Departamentu Kontroli NFZ. Zaleca w takich sytuacjach kontakt z Funduszem i zgłoszenie do organów ścigania – przypomina serwis Politykazdrowotna.com.

Próby wyłudzenia danych pacjentów

Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymuje coraz częściej niepokojące sygnały o próbach wyłudzenia danych pacjentów z placówek medycznych przez osoby podające się za pracowników Departamentu Kontroli NFZ lub osoby współpracujące z tym departamentem.

Płatnik przypomina, że pracownicy Departamentu Kontroli NFZ nigdy nie wymagają od placówek medycznych podania przez telefon danych osobowych pacjentów. Radzi też, by każdą tego typu sytuację zgłaszać do najbliższego oddziału NFZ oraz do organów ścigania, z którymi Fundusz podjął już współpracę w tym zakresie.

Zwraca również uwagę, żeby osoby, które odbierają telefony w placówkach medycznych, pamiętały o obowiązku ochrony danych osobowych pacjentów, a także o możliwych próbach ich wyłudzenia.

Częsta praktyka przestępców

Próby wyłudzania danych osobowych przez telefon są częstą praktyką przestępców. Podają się oni najczęściej za pracowników banku lub właśnie infolinii instytucji państwowych. Celem oszustów jest m.in. zdobycie danych do logowania czy narzędzi autoryzacyjnych a także nielegalne pozyskanie danych osobowych.

źródło: Politykazdrowotna.com