Aktualności
Naukowa Fundacja Polpharmy organizatorem 1. Konwentu Rektorów
4 minuty

Naukowa Fundacja Polpharmy w dniach 28-29 września 2022 r. zorganizowała 1. Konwent Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Dwudniowym obradom towarzyszyło hasło „Nauka a przemysł”. Rektorzy uczelni medycznych, eksperci, analitycy i wybitni specjaliści rozmawiali o możliwościach współpracy i podejmowaniu inicjatyw, które mają służyć rozwojowi i wsparciu najzdolniejszych studentów medycyny i farmacji.
Bloki tematyczne
Debaty, które odbyły się w czasie Konwentu, były poświęcone następującym tematom: „Finansowanie badań w Polsce”, „Nauka i edukacja w państwowych uczelniach medycznych”, „Innowacje i efektywność jako cele przemysłu farmaceutycznego” oraz „Bezpieczeństwo lekowe”. Pytano, „Czy możliwa jest optymalizacja procesów leczenia (compliance)?” i „Czy technologia może poprawić (compliance)?”.
Rozmowy i bloki tematyczne splotły się w ostatniej dyskusji: „Jak przemysł może wspierać kształcenie przed- i podyplomowe uczelni medycznych?”. W czasie debaty spinającej całość podkreślano, że nie ma lepszego pomysłu niż wspieranie młodych ludzi w różnorodnej formie, przy akceptacji władz uczelni. Jest to również cel zgodny z misją i przesłaniem Naukowej Fundacji Polpharmy.
Istotna rola mentoringu
Prof. Janina Stępińska, przewodnicząca Rady Naukowej, podkreśliła, że ciągle ważny jest w edukacji mentoring, a zatem relacja między mistrzem a uczniem. Zauważyła też, że można mówić o rozkwicie klubów młodych naukowców czy kół naukowych, które z kolei prof. Mirosław Wielgoś, krajowy konsultant ds. perinatologii, określił jako „kuźnię talentów”.
Sam system grantów, nagród czy dotacji musi być przejrzysty i dobrze zaplanowany. Sprawdzają się praktyki studenckie w zakładach produkcyjnych firm farmaceutycznych mobilizują konkursy, procentuje finansowanie wyjazdu na zagraniczne konferencje. Dobrze, jeśli – zauważyła prof. Stępińska – przeanalizuje się później, jak granty, określane przez jednego z uczestników jako „dolewane paliwo”, przełożą się np. na publikacje i cytowania. Jest to również ważne dla fundatora.
Letnia szkoła naukowa doktorantów
Prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przedstawił pomysł, który spotkał się z dużym zainteresowaniem i będzie przedmiotem dalszej analizy ze strony władz Naukowej Fundacji Polpharmy. Mowa o letniej szkole naukowej doktorantów, która organizowana byłaby pod egidą Naukowej Fundacji Polpharmy. – Znakiem czasu jest fakt, że inwestować trzeba w ludzi. Można mieć sprzęt, nowe budynki, lecz postęp zyska się dzięki zdeterminowanej i uzdolnionej grupie młodych naukowców – podkreślił.
Przy tej okazji przytoczono inne realizowane już w uczelniach pomysły. W Krakowie organizowane są dwudniowe szkoły wyjazdowe, zaś poznańscy studenci medycyny od lat jeżdżą wraz z opiekunem-specjalistą do Kołobrzegu, gdzie przyjmują pacjentów.
Agata Łapińska-Kołodzińska, prezes Zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy, podsumowała obrady stwierdzeniem, że pomysły wskazują, w jakim kierunku powinna podążać współpraca nauki i przemysłu oraz ich partnerstwo.
Już dziś wiadomo, że Konwent Rektorów będzie odbywał się cyklicznie.
***
Na zdjęciu władze Naukowej Fundacji Polpharmy i uczestnicy 1 Konwentu Rektorów.
źródło: Naukowa Fundacja Polpharmy