Otyły jest już co czwarty Polak – alarmuje NFZ. Otyłość i nadwaga sprzyjają rozwojowi wielu chorób, jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze oraz zwiększają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Co wspólnego z otyłością mają hormony?
Zmiany w układzie hormonalnym
Otyłość może wywoływać zmiany w układzie hormonalnym, jak również zaburzenia hormonalne mogą utrudniać redukcję masy ciała. Za jedną z najczęstszych przyczyn spadku metabolizmu uważa się niedoczynność tarczycy. Nieprawidłowa praca gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie hormonów może powodować niedobór lub też nadmiar danego hormonu. Konsekwencją takich zaburzeń mogą być m. in. nadwaga i otyłość.
Badaj się!
Osoby z nadwagą bądź też otyłością, które mimo wprowadzenia zbilansowanej diety oraz aktywności ruchowej dalej nie mogą pozbyć się dodatkowych kilogramów powinny skonsultować się z lekarzem, aby:
- ocenić gospodarkę hormonalną (m. in. TSH, wolne hormony tarczycy (fT3 i fT4), kortyzol, insulinę),
- skontrolować poziom cholesterolu,
- zmierzyć podstawowy profil poziomu glukozy we krwi,
- wykonać, w przypadku kobiet, USG ginekologiczne z oceną jajników.
Istnieje przekonanie, że leczenie zaburzeń hormonalnych u chorych z otyłością spowoduje normalizację masy ciała. Jednak podstawowym zadaniem jest redukcja masy ciała.
Pamiętaj o profilaktyce
- Zadbaj o zdrową dietę – jedz produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce oraz rośliny strączkowe. Ogranicz nadmierne spożycie cukru, soli, czerwonego mięsa i alkoholu.
- Zadbaj o regularną aktywność fizyczną – wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie o umiarkowanej intensywności minimum 2-3 razy w tygodniu po ok. 30 min.
- Kontroluj masę ciała – waż się regularnie, na czczo, nie częściej niż raz w tygodniu, zawsze o tej samej porze.
- Zadbaj o zdrowy i higieniczny styl życia – naucz radzić sobie ze stresem, zadbaj o odpowiednią długość i jakość snu. Unikaj używek (nikotyny, alkoholu, środków psychoaktywnych).
Nadwaga i otyłość to choroba, a nie problem estetyczny. Należy pamiętać, że wszystkie przypadki nadwagi i otyłości hormonalnej należy podejrzewać dopiero po wykluczeniu innych, bardziej powszechnych przyczyn takich jak zła dieta i nieodpowiedni styl życia.
Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo
TUTAJ.