Nadzór ukarał aptekę za informację o wykonywaniu leków recepturowych

 2 minuty

dyzury-aptek

Informacja o wykonywaniu leków recepturowych w aptece została uznana przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego w Katowicach za niedozwoloną reklamę placówki – informuje serwis Rynekzdrowia.pl.

WIF: waga naruszenia była znikoma

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach nałożył na aptekę karę w wysokości 500 zł za naklejkę, którą umieszczono w witrynie okiennej. Znalazła się na niej treść „Wykonujemy leki recepturowe” z wizerunkiem moździerza i pistla. W ocenie śląskiego WIF, placówka naruszyła zakaz reklamy aptek, czyli art. 94a ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny uznał, że apteka „bezspornie” naruszyła zakaz reklamy aptek. Wspomniana naklejka miała stanowić reklamę apteki i jej działalności. Bowiem zgodnie z przepisami prawa, reklamą apteki nie są jedynie informacje o jej lokalizacji i godzinach otwarcia.

„Zachowanie Strony miało charakter w istocie nakłaniający potencjalnego klienta (pacjenta) do skorzystania z usług konkretnej placówki i przez działanie marketingowe wpływało na wybór dokonywany przez pacjenta” – uzasadnia WIF.

Reklamowanie apteki i jej działalności

„Każde inne działanie, zarówno bezpośrednie lub pośrednie, które ma na celu zainteresowanie konsumentów konkretną apteką i wywołanie u nich zainteresowania produktem czy ofertą danej apteki, należy uznać za reklamowanie apteki i jej działalności” – dodaje.

W ocenie WIF, naklejka w witrynie apteki mogła wpływać na podejmowane przez pacjentów decyzje co do realizacji w niej recepty. Działanie właściciela apteki miało więc na celu zachęcenie potencjalnych pacjentów do skorzystania z jej usług i miało charakter reklamy.

Śląski WIF uznał, że waga naruszenia była znikoma, jednak przepisy w przypadku stwierdzenia złamania zakazu reklamy aptek, wymuszają nałożenie kary finansowej. Dlatego WIF zdecydował o ustaleniu wysokości kary na poziomie 500 zł, czyli 1 procent maksymalnej kary za tego typu naruszenie.

źródło: Rynekzdrowia.pl