Nadzieja w opiece farmaceutycznej?

 8 minut

Aby opieka farmaceutyczna w Polsce stała się faktem, trzeba przygotować odpowiednie rozwiązania, czym zajmuje się obecnie specjalnie do tego celu powołany zespół przy Ministerstwie Zdrowia. Na razie bada on jednak inny aspekt finansowy – oszczędności, które opieka mogłaby wygenerować w całym systemie.

– W ramach prac zespołu przygotowałam dokument zawierający analizę wpływu opieki farmaceutycznej na budżet NFZ – mówi dr hab. n. farm. Agnieszka Skowron z Zakładu Farmacji Społecznej Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. – Dokument jest w posiadaniu zespołu i został przekazany Wiceministrowi Zdrowia. Nie jestem uprawniona do przedstawiania szczegółowych wyliczeń, ale zapewniam, że są spore szanse na uzyskanie dodatniego efektu ekonomicznego w systemie dzięki wprowadzeniu opieki farmaceutycznej w formie proponowanej przez zespół.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum przez cały czas prowadzone są różne badania, których celem jest wykazanie przede wszystkim tzw. „efektu dodanego” opieki farmaceutycznej.

– Większość naszych projektów, nawet jeśli w nazwie nie ma opieki farmaceutycznej, to w rzeczywistości skupia się na pokazywaniu i ocenianiu roli, jaką pełni farmaceuta w Polsce – mówi dr Skowron. – Jednak od lat obserwujemy, że farmaceuci nie chcą brać udziału w projektach naukowych, jeśli nie otrzymują za udział w nich wynagrodzenia. Niestety systemy dofinansowania nauki w Polsce nie pozwalają na wypłacanie pieniędzy za udział w tego typu projektach.

Dr Skowron zauważa, że powołanie przez resort zdrowia zespołu, który miał za zadanie przygotować plan wprowadzenia opieki farmaceutycznej jako świadczenia refundowanego, przyczyniło się do większego zainteresowania samym zagadnieniem.

– Ale w praktyce, przynajmniej w moim odczuciu, nie zwiększyło to w znacznym stopniu zainteresowania farmaceutów np. szkoleniami z opieki. A przecież Zakład Farmacji Społecznej UJ CM od lat prowadzi stałe projekty dotyczące tego zagadnienia i farmaceuci mogą zgłaszać się do nich w sposób ciągły. Czasem mam wrażenie, że to zainteresowanie opieką ogranicza się głównie do komentowania dokumentów i informacji, które pojawiają się w internecie, bez refleksji farmaceutów, w jakim stopniu są przygotowani do prowadzenia opieki farmaceutycznej dla swoich pacjentów – dodaje.

Strony: 1 2 3