Na grypę można zaszczepić się w niemal 4 tys. punktów

 2 minuty

szczepienie-grypa

Od początku września br. w placówkach medycznych i aptekach można przyjąć szczepionkę przeciwko grypie. W Polsce jest już blisko 4 tys. punktów, w których można się zaszczepić – informuje NFZ, o czym donosi Politykazdrowotna.com.

Wnioski od placówek zainteresowanych szczepieniem

Do 30 września oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują wnioski od placówek medycznych i aptek, które są zainteresowane szczepieniem przeciwko grypie. Dotychczas uruchomiono prawie 4 tysiące punktów szczepień, w tym niemal 1,4 tys. w aptekach.

„Aplikację do szczepień przeciwko grypie można złożyć elektronicznie, a szczegółowe informacje, w tym zasady kwalifikacji, są opublikowane na stronie internetowej NFZ” – przypomina dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Centrali NFZ Paweł Florek.

Dla kogo bezpłatne szczepionki?

Na podstawie wystawionej recepty bezpłatne szczepionki przeciwko grypie dostaną kobiety w ciąży oraz seniorzy w wieku 75+. Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić między innymi pacjenci w wieku 18-65 lat narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych i pacjenci 65+. Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie.

Punkty szczepień

Szczepienie przeciw grypie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, które zgłoszą się do akcji szczepień, jednak dzieci mogą być szczepione tylko w placówkach medycznych. Listy punktów, w których można zaszczepić się przeciwko grypie opublikowane są na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

źródło: Politykazdrowotna.com