MZ pracuje nad systemem e-recept, który miałby pomóc w określaniu refundacji

 3 minuty

lekarz-komputer

„Pracujemy nad wprowadzeniem do e-recept specjalnego algorytmu, który pomoże w określaniu refundacji leków przy wypisywaniu ich przez lekarzy” – przekazał Polskiej Agencji Prasowej resort zdrowia, odwołując się do apelu Naczelnej Rady Lekarskiej, która domaga się zmiany przepisów o refundacji. O sprawie informuje serwis I.pl.

NRL: lekarz nie może odpowiadać za konsekwencje wadliwych regulacji

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wystosowało apel do Ministra Zdrowia. Domaga się w nim „pilnej zmiany przepisów, która zniesie obowiązek określania przez lekarzy i lekarzy dentystów poziomu refundacji ordynowanych leków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego”. Chodzi o kwestię odpowiedzialności za recepty zrealizowane z innym poziomem odpłatności, niż przysługuje dziecku i lekarzy, którzy są wzywani do zapłaty, ponieważ przepisywali starszym dzieciom recepty na preparat mlekozastępczy ze zniżką, choć jest on refundowany tylko w pierwszych kilkunastu miesiącach życia.

NRL zaznacza, że samorząd lekarski wielokrotnie zwracał uwagę, że lekarz nie może odpowiadać za konsekwencje wadliwych regulacji i nie może być za nie karany.

Algorytm pomoże w określaniu refundacji

„Rolą lekarza jest leczenie pacjentów, a nie wykonywanie czynności administracyjno-biurokratycznych polegających m.in. na czasochłonnej weryfikacji poziomu odpłatności na wystawianych receptach. Odwlekanie decyzji o zwolnieniu lekarzy z określania poziomu refundacji skutkuje nawarstwianiem się problemów na linii pacjent – lekarz – NFZ, czego dobitnym przykładem jest aktualna, szeroko komentowana w przestrzeni publicznej, sprawa związana z karaniem lekarzy, wystawiających refundowane recepty na preparat mlekozastępczy, rekomendowany w przypadku dzieci wykazujących ostre reakcje alergiczne na inne tego typu produkty” – wskazała NRL w piśmie do szefa resortu zdrowia.

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że pracuje „nad wprowadzeniem do e-recept specjalnego algorytmu, który pomoże w określaniu refundacji leków przy wypisywaniu ich przez lekarzy”.

Kara za mleko początkowe

Sprawa dotyczy mleka, które jest mieszanką aminokwasową dla dzieci z bardzo ciężką alergią. Jedna puszka tego mleka, starczająca choremu dziecku jedynie na dwa dni, bez refundacji kosztuje średnio 170 zł. NFZ refunduje je tylko do 18. m.ż. Starszym pacjentom jest refundowane inne mleko, które powoduje dotkliwe reakcje alergiczne.

W ubiegłym tygodniu w tej sprawie do NFZ zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich. Zaznaczył, że w mediach pojawił się przykład lekarki, która wypisywała dalej recepty na mleko pierwsze w sumie czternastu dzieciom, które były w podobnej sytuacji. Spowodowało to, że dostała od NFZ wezwanie do zapłaty 160 tys. zł.

źródło: I.pl