MZ: Dodatkowe 15 mld zł trafi w ciągu roku do systemu ochrony zdrowia

 2 minuty

szpital-lekarze

Zgodnie z deklaracją resortu zdrowia suma ta przeznaczona będzie na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia i pozostałych wynagrodzeń dla personelu zatrudnionego na kontraktach, a także kosztów inflacji. Dodatkowe środki trafią też na wzrost wycen w obszarach szczególnie ważnych dla szpitali powiatowych.

Wzrost wynagrodzeń w ochronie zdrowia

„Od 1 lipca rosną wynagrodzenia minimalne w ochronie zdrowia. Oznacza to podwyżkę w każdej grupie pracowników medycznych o średnio ponad 12%”  – mówi Minister Zdrowia, Adam Niedzielski. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w porównaniu do innych sektorów gospodarki w Polsce, wynagrodzenia w ochronie zdrowia rosną najszybciej.

Minister wyjaśnia, że na podwyżki minimalnego wynagrodzenia trafi w ciągu roku 6,91 mld zł. Na wzrost pozostałych wynagrodzeń i pokrycie rosnących kosztów placówek medycznych w związku ze wzrostem inflacji przewidziano 7,48 mld zł, z kolei na wzrost wycen w internie, chirurgii ogólnej i położnictwie – 660 mln zł.

„Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom odwróci się tendencja wzrostu zadłużania szpitali. To jest potężny zastrzyk finansowy” – dodał szef MZ.

Pomoc w rozwiązywaniu problemów finansowych

Filip Nowak, Prezes NFZ, zaznaczył, że ponad 95% placówek medycznych, które uzyskają nowe finansowanie ma zagwarantowane środki na zabezpieczenie wszystkich swoich potrzeb. Około 4% szpitali borykających się z problemami, które będą miały problem z wyjściem na plus, będą mogły skorzystać z pomocy NFZ.

„Wspólnie z dyrektorami Oddziałów Wojewódzkich NFZ będziemy pomagać tym placówkom szukać rozwiązania problemów finansowych” – zapewniał.

Oddziały wojewódzkie NFZ od początku lipca przystąpiły do aneksowania umów z placówkami medycznymi.

„Musimy podpisać ok. 35 tys. aneksów. To się już dzieje. Ponad 75% aneksów jest już podpisanych” – dodał prezes Nowak.

Aneksowania nie wymaga ryczałt dla szpitali z sieci szpitali. Dzisiaj zostały wysłane do szpitali nowe wysokości ryczałtu. Łącznie z tego tytułu w 2023 r. do szpitali trafi dodatkowo 3,14 mld zł.

źródło: Gov.pl