Skrót informacji
W Polsce z powodu bólu przewlekłego cierpi 27 proc. dorosłych osób – wynika z danych przytaczanych przez serwis Politykazdrowotna.com. Długi czas leczenie takich osób nie było ustrukturyzowane. Zmieniło się to w lutym 2022 r., kiedy minister Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie wprowadzające standardy organizacyjnego leczenia bólu u pacjentów w warunkach ambulatoryjnych. Obowiązek stosowania się do tych wytycznych, jak przypomniał Rzecznik Praw Pacjenta, dotyczy wszystkich lekarzy.
Od lutego br. obowiązują standardy leczenia bólu. Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez szefa resortu zdrowia w lutym br. pierwszym elementem standardu postępowania jest ocena bólu u pacjenta. Lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem:
Przepisy rozporządzenia wskazują, że koncentracja na leczeniu bólu ma nastąpić już na etapie ambulatoryjnym, w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Świadczenia w poradni leczenia bólu, udzielane są w przypadku wyczerpania możliwości diagnostycznych i leczniczych pacjenta w podstawowej opiece zdrowotnej. Pacjenci są kierowani do poradni, również w przypadku trudności w postawieniu diagnozy, niewielkiej skuteczności dotychczasowej terapii konieczności zastosowania inwazyjnych metod leczenia.
Podejście do leczenia bólu, jak wskazuje Minister Zdrowia, są przykładem, że system opieki zdrowotnej powinien być ukierunkowany na poszanowanie praw pacjenta.
„Nie tylko pomagamy pacjentom, którzy codziennie walczą z bólem, ale również zmieniamy pewną filozofię funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, bo pokazujemy, że poszanowanie praw pacjenta i osób, które walczą z bólem, ma ogromne znaczenie w traktowaniu pacjenta i jest punktem, wokół którego budujemy rozwiązania” – tłumaczył Adam Niedzielski na posiedzeniu parlamentarnego zespołu.
Przypomniał ponadto, że Biuro Rzecznika Praw Pacjenta monitoruje, jak ten standard organizacyjny jest wdrażany i będzie reagować na wszystkie sygnały od pacjentów.
Realna pomoc w cyfrowym uzależnieniu
MZ: Dodatkowe 15 mld zł trafi w ciągu roku do systemu ochrony zdrowia