MZ chce zmienić wymogi wobec lekarzy w zakładach opiekuńczych dla dorosłych

 1 minuta

lekarz-komputer

Resort zdrowia chce zmienić wymogi dotyczące lekarzy w zakładach opiekuńczych dla dorosłych. Zniesiona ma być konieczność zatrudniania lekarzy o określonej specjalizacji oraz zwiększony przelicznik etatu na liczbę łóżek z 35 do 40.

Zmiany mają wyeliminować wątpliwości interpretacyjne

Projekt zmienionego rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej trafił w czwartek do konsultacji.

Resort uzasadnia, że zliberalizowanie wymagań dotyczących personelu lekarskiego świadczącego opiekę w zakładach opiekuńczych dla dorosłych oraz rodzaju specjalizacji wymaganych do obliczania etatu przeliczeniowego, zwiększy dostępność do kadry medycznej, a także przybliży uregulowania prawne do realiów panujących w praktyce.

Zmiany mają też wyeliminować wątpliwości interpretacyjne. Według NFZ, aktualne przepisy nie określają jednoznacznie, których lekarzy należy wliczać do etatu przeliczeniowego i czy porady na wezwanie oraz konsultacje psychiatry i neurologa powinny być zapewnione w ramach tych etatów. (PAP)

źródło: PAP