MZ chce zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów

 2 minuty

e-papierosy-uzaleznienie

Jak poinformowała Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, resort zdrowia rozpoczyna właśnie prace nad wprowadzeniem ograniczeń w sprzedaży jednorazowych e-papierosów – poinformował serwis Pulsmedycyny.pl. Całkowity zakaz będzie jednak zależał nie tylko od rekomendacji Ministra Zdrowia, ale również Ministra Finansów.

Zakaz jednorazowych e-papierosów?

„Jednorazowe e-papierosy to rzeczywiście plaga i będziemy przed nimi chronić, szczególnie młodych ludzi” – zadeklarowała w Salonie Politycznym Trójki Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna. „W Ministerstwie Zdrowia rozpoczynamy właśnie prace nad tym, w porozumieniu z Ministerstwem Finansów” – poinformowała.

Jakie jest stanowisko Minister Zdrowia w tej sprawie? „Ja na pewno chciałabym zakazać takiej sprzedaży. Będę o to występować i prosić Radę Ministrów, żeby się z moim punktem widzenia zgodziła” – zadeklarowała Izabela Leszczyna.

WHO: niezbędne są pilne działania

Światowa Organizacja Zdrowa (WHO) domaga się, by rządy zakazały sprzedaży smakowych papierosów elektronicznych, a dostęp do pozostałych ograniczały równie rygorystycznie, jak do tradycyjnego tytoniu. Zdaniem organizacji niezbędne są „pilne działania”. WHO stwierdziła, że nie ma dowodów, jakoby waporyzatory pomagały rzucić palenie. Są za to szkodliwe dla zdrowia i mogą powodować uzależnienie od nikotyny wśród osób niepalących, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Organizacja ustaliła, że we wszystkich jej regionach to nie dorośli, ale głównie młodzież w wieku 13-15 lat korzysta z papierosów elektronicznych, czemu pomaga agresywny marketing.

źródło: Pulsmedycyny.pl