MZ: Będzie nawet 5 tysięcy zakażeń dziennie

 2 minuty

test-na-covid-w-dloni-lekarki

Minister Zdrowia Adam Niedzielski uważa, że Polska wciąż jest przed apogeum tzw. IV fali koronawirusa w Polsce. Szacuje, że pod koniec października dzienna liczba zakażeń może przekroczyć 5 tysięcy – donosi serwis Politykazdrowotna.com.

Według lekarzy przebieg choroby COVID-19 jest znacznie intensywniejszy niż w poprzednich falach, stąd mniej testów wykonywanych jest prywatnie czy po zleceniu POZ. I choć szczepienia chronią zakażonych przed najgorszymi konsekwencjami, a hospitalizacji jest mniej niż rok wcześniej, to jednak zdarza się, że pacjenci trafiają do szpitala w poważnym stanie.

„Obecnie specyfika COVID-u jest taka, że przebieg do zaostrzenia choroby od zakażenia jest szybszy niż w poprzednich falach. To mniej więcej tydzień od infekcji. Efekt jest taki, że pierwsze teksty są wykonywane dopiero w karetce” – zauważył Minister Zdrowia.

Dodatkowo, czwarta fala kumuluje się ze zwiększoną zachorowalnością na grypę. Jak poinformował Adam Niedzielski, dostępnych będzie więcej szczepionek na grypę, ale do aptek i punktów szczepień dostarczane będą stopniowo.

„W tym roku kupiliśmy dwa razy więcej szczepionek na grypę. Obecnie dostarczono 1,5 miliona, systematycznie do grudnia będzie dostarczone 5 milionów. Zainteresowanie jest bardzo duże, ale szczepionki są dostępne. W zeszłym roku było ich 3 miliony” – podsumował.

Szef resortu zdrowia podtrzymał także deklarację o mniej restrykcyjnym podejściu do wprowadzania nowych obostrzeń mimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.

źródło: Politykazdrowotna.com