Minimalna pensja w górę – podwyżki nie ominą ochrony zdrowia

 4 minuty

podwyzki-medycy

Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. ma od stycznia wzrosnąć do poziomu 4242 zł brutto, a od lipca wyniesie 4300 zł – donosi serwis Politykazdrowotna.com. To oznacza wzrost dla części pracowników ochrony zdrowia, ale także wzrost kosztów dla placówek medycznych.

Wzrost płacy minimalnej od 2024 r.

„Na dzisiejszej Radzie Ministrów przyjęliśmy propozycję podniesienia płacy minimalnej oraz założenia do projektu budżetu państwa na 2024 r.” – powiedział we wtorek 13 czerwca br. na konferencji prasowej Premier, Mateusz Morawiecki. Jak uzupełniła Minister Rodziny, Marlena Maląg, minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2024 r. ma wzrosnąć do 4242 zł brutto. Od 1 lipca 2024 r. będzie to już 4300 zł. W przypadku stawek godzinowych rząd przewiduje wzrost wynagrodzenia od 1 stycznia 2024 r. do 27,70 zł i od 1 lipca 2024 r. – do 28,10 zł.

Podwójna waloryzacja minimalnych wynagrodzeń dyktowana jest wysoką inflacją w kraju.

„Kiedy inflacja jest powyżej 5 procent, wówczas waloryzacja minimalnego wynagrodzenia ma miejsce dwa razy w roku, tak jak jest to w bieżącym roku, czyli jest 1 stycznia i 1 lipca” – wyjaśniła minister Marlena Maląg.

Minimalne wynagrodzenia w 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3490 zł brutto. Kolejna podwyżka będzie jednak w lipcu – najniższa krajowa wzrośnie wtedy do 3600 zł. Z kolei minimalna stawka godzinowa wynosi od 1 stycznia do 22,80 zł za godzinę, a od 1 lipca wyniesie 23,50 za godzinę.

Jak wynika z danych GUS, najniższą krajową pensję w Polsce otrzymuje ok. 2,6 mln pracowników.

Wynagrodzenia w zdrowiu poniżej płacy minimalnej

Zgodnie z zapisami ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych wynagrodzenia pracowników wykonujących zawód medyczny oraz pracowników działalności podstawowej ulegają corocznemu podwyższeniu, jeżeli zejdą poniżej wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

Jak przypomina Politykazdrowotna.com, najbliższe planowane podwyżki wynagrodzeń zaplanowane są na 1 lipca 2023 r. z uwagi na wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto w 2022 r. (w stosunku do roku 2021). Wzrost ten warunkowany jest mechanizmem określonym w ustawie i następuje on z automatu.

W przypadku przyjęcia zapowiedzianych we wtorek 13 czerwca zmian dotyczących minimalnych pensji w kraju resort zdrowia będzie zmuszony podnieść ustawowo regulowane wynagrodzenia dla części pracowników niemedycznych określonych w ustawie. Chodzi konkretnie o grupę pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem poniżej średniego. Oni od 1 lipca zarabiać będą 4125 zł, czyli poniżej planowanej od 1 stycznia 2024 r. pensji minimalnej na poziomie 4242 zł brutto. A wynagrodzenia w zdrowiu waloryzowane są co roku, czyli w 2024 r. miałyby one miejsce znów od lipca.

Dla resortu zdrowia oznacza to konieczność nowelizacji ustawy, a dla zarządzających placówkami medycznymi – kolejne koszty. Tak jak w przypadku poprzednich podwyżek pensji minimalnych, można spodziewać się oczekiwań dyrektorów szpitali do pokrycia dodatkowych kosztów wynikających z zatrudnienia personelu podstawowego, tj. salowe czy pomoc techniczna. Wzrosnąć mogą także koszty związane z usługami outsorcingowanymi przez szpitale, tj. usługi prania czy konserwacji powierzchni płaskich i zieleni.

źródło: Politykazdrowotna.com