Medyczny Nobel 2021 przyznany

 2 minuty

About-us_foundation-hero-image_large_Pi-Frisk

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymają David Julius i Ardem Patapoutian za odkrycie receptorów temperatury i dotyku – informuje serwis Medexpress.pl.

Przełomowe odkrycia tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny wyjaśniły, w jaki sposób ciepło, zimno i dotyk mogą inicjować sygnały w układzie nerwowym. Zidentyfikowane przez uczonych kanały jonowe odgrywają fundamentalną rolę w wielu procesach fizjologicznych i patofizjologicznych.

Ardem Patapoutian wykorzystał komórki wrażliwe na nacisk, aby odkryć nową klasę receptorów (PIEZO), które reagują na bodźce mechaniczne w skórze i narządach wewnętrznych. Z kolei David Julius wykorzystał kapsaicynę, substancję nadającą ostry smak papryczkom chili, do zidentyfikowania reagującego na ciepło receptora TRPV1 w zakończeniach nerwowych skóry.

Późniejsze badania wywodzące się z odkryć Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana skupiają się na wyjaśnieniu funkcji receptorów temperatury i dotyku w różnych procesach fizjologicznych. Ta wiedza jest wykorzystywana do opracowywania metod leczenia szeregu stanów chorobowych, w tym przewlekłego bólu.

źródło: Medexpress.pl / Nobelprize.org