Aktualności

14.03.2025

5 minut

Małe działania podejmowane dziś tworzą wielkie zmiany jutro – zakończyła się rada nieformalna ministrów zdrowia Unii Europejskiej

Skrót informacji

We wtorek 25 marca 2025 r., podczas rady nieformalnej EPSCO ministrowie zdrowia Unii Europejskiej spotkali się w Warszawie, aby wspólnie omówić zagadnienia polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej z zakresu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, promocji zdrowia i profilaktyki chorób oraz bezpieczeństwa lekowego.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Obradom przewodniczyła ministra zdrowia Izabela Leszczyna. W nieformalnym spotkaniu europejskich ministrów zdrowia udział wziął komisarz ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt Olivér Várhely, który pogratulował Polsce wyboru tak ważnych tematów na czas trwania polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Uczestnicy rady EPSCO gratulowali Polsce i bardzo wysoko oceniono inicjatywę Polski, która umieściła zdrowie psychiczne dzieci w agendzie Unii Europejskiej.

Wszyscy wiemy, że najnowsze technologie to błogosławieństwo i ogromne korzyści. Ale z drugiej strony niestety niosą zagrożenia. Szczególnie dla najmłodszego pokolenia – mówiła ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

My jako dorośli i jako politycy jesteśmy odpowiedzialni za przyszłe pokolenia. To na dorosłych spoczywa obowiązek stworzenia bezpiecznego i zdrowego środowiska dla młodych pokoleń. Nie można zapomnieć o wsparciu i słuchaniu głosu młodych.

Ministrowie podkreślili, że rozwój technologii cyfrowych, w tym mediów społecznościowych, ma coraz większy wpływ na codzienne życie młodego pokolenia. To właśnie w młodym wieku kształtują się umiejętności, które pomagają radzić sobie z wyzwaniami, budować relacje z innymi i dobrze funkcjonować w społeczeństwie. Uzależnienie od mediów społecznościowych, cyberprzemoc czy presja wizerunkowa to tylko niektóre z problemów, z którymi spotykają się młodsze pokolenia.

W obliczu tych zagrożeń, oczywista jest potrzeba i konieczność wspólnego działania, na przykład w kwestii ograniczenia używania telefonów komórkowych w szkołach. Wymiana doświadczeń i współpraca między państwami członkowskimi są niezbędne. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na działania lokalne, które są równie istotne np. w zwalczaniu uzależnienia od alkoholu czy tytoniu i nowych produktów elektronicznych. Ministra Leszczyna potwierdziła chęć państw członkowskich do rozpoczęcia prac nad rewizją dyrektywy tytoniowej, która została przyjęta 26 lutego br.

Jest pozytywne nastawienie wśród ministrów zdrowia na otwarcie dyrektywy tytoniowej. Bardzo mnie to cieszy. Ostatnia zmiana w dyrektywie polegała na tym, że zabronione zostały aromaty charakterystyczne w podgrzewanych wyrobach tytoniowych. Teraz trzeba dyrektywę dostosować do dnia dzisiejszego. Mam tu na myśli papierosy elektroniczne – mówiła ministra Leszczyna.

Zdrowie psychiczne młodego pokolenia to fundament silnej i zdrowej Europy. Dbając o ich zdrowie, inwestujemy w przyszłość nowego pokolenia – mówiła ministra Leszczyna. Dziękuję za naprawdę dobrą i budującą dyskusję. Każdy głos poruszał ważne kwestie. Razem musimy rozwiązać problem bezpieczeństwa psychicznego i emocjonalnego dzieci, ponieważ internet nie zna granic.

Zaangażowanie młodzieży miało pokazać, że o ich problemach i potrzebach rozmawiamy uwzględniając ich perspektywę.

Sesja dyskusyjna ministrów została poprzedzona głosem młodzieży, uczennic III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni Julii Perlejewskiej, Zuzanny Jończyk oraz Hanny Kuźmitowicz, które przestawiły perspektywy pokolenia, które nie pamięta świata bez wszechobecnych technologii cyfrowych.

Bezpieczeństwie lekowe

Ważnym tematem polskiej prezydencji jest bezpieczeństwo lekowe mieszkańców Unii Europejskiej. Polska prezydencja podkreśla konieczność łączenia zapewnienia konkurencyjności przemysłu z gwarancją fizycznego i ekonomicznego dostępu do bezpiecznych i skutecznych terapii dla pacjentów.

Cieszę się, że w każdym naszym głosie słyszę pacjenta, bo jeśli go nie ma, to wszystko co robimy traci sens. Tylko wspólne działania na poziomie unijnym zapewnią pacjentom w Europie dostęp do niezbędnych leków w każdych warunkach. Dostępność leków dla każdego pacjenta bez względu na to, w którym kraju członkowskim mieszka jest niezwykle istotna – mówiła ministra Leszczyna. 

Profilaktyka to klucz do zdrowia

Sesję dotyczącą zdrowia publicznego rozpoczął dr n. med. Bernard Waśko, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego. Ministrowie zdrowia dyskutowali jak państwa będące w Unii Europejskiej powinny reagować na pojawiające się wyzwania zdrowotne, choroby nowotworowe, choroby układu krążenia czy rosnącą liczbę osób żyjących z otyłością. Podkreślali, że edukacja społeczna jest kluczowa dla prowadzenia zdrowego stylu życia, zwłaszcza w kontekście palenia, picia alkoholu i zażywania narkotyków.

Podczas sesji szukaliśmy dobrych praktyk, wymienialiśmy się doświadczeniami – mówiła ministra Leszczyna.

Komisarz Olivér Várhely podkreślał, że w Europie są dwie główne przyczyny przedwczesnych śmierci. Są to nowotwory oraz choroby układu krążenia. Aż 70% tych zgonów można by było zapobiec, gdyby pacjenci dokonywali właściwych wyborów i myśleli o profilaktyce.

W trakcie nieformalnego spotkania ministrów zdrowia w Warszawie, dyskusjom plenarnym towarzyszą tradycyjne spotkania bilateralne między prezydencją a niektórymi państwami członkowskim. Dziś ministra zdrowia Izabela Leszczyna oraz wiceministra Katarzyna Kacperczyk spotkały się z delegacjami Norwegii, Włoch, Francji, Hiszpanii, Danii, Szwecji, Niemiec, Czech.

Więcej o radzie nieformalnej przeczytają Państwo na stronie polskiej prezydencji.


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Gov.pl
fot. Gov.pl


Poprzedni artykuł

GUS: wzrosła liczba wyjazdów pogotowia ratunkowego

Następny artykuł

Skierowania na badania z programu Profilaktyka 40 Plus ważne do końca maja

Polecane dla Ciebie

Szkolenia