Make-up na stałe

 4 minuty

Farmacja Praktyczna

Makijaż permanentny to zabieg polegający na implantacji ziołowych pigmentów w drugą warstwę naskórka (od 0,6 mm do 1,2 mm) za pomocą delikatnych igieł do akupunktury. Stosuje się go przede wszystkim, aby w naturalny sposób podkreślić urodę poprzez korekcję kształtu brwi, zaznaczenie konturu lub wypełnienie ust albo podkreślenie oczu za pomocą kreski na powiece. Dobrze wykonany sprawia, że wyglądamy lepiej, a jednocześnie tak, że nikt nie zauważy, że jesteśmy pomalowane. Trwały makijaż służy też do zniwelowania asymetrii, likwidacji zmian skórnych po przebytych chorobach, blizn lub maskowania defektów skóry, jak plamy pigmentacyjne czy przebarwienia, wprowadzając barwniki odpowiednio dobrane do koloru skóry. Sam zabieg makijażu trwa od 60 minut do 3 godzin, a jego efekty utrzymują się od 3 do 5 lat w zależności od typu skóry. Ceny w dobrych salonach wahają się w następujących granicach – brwi: 600-900 zł, usta: kontur 600-700 zł; z wypełnieniem 800-1100 zł, oczy: górna powieka 400-500 zł, dolna powieka 350-500 zł, całość 600-700 zł.

Dla kogo?
Zabieg polecany jest dla zapracowanych osób, które mają mało czasu na makijaż lub wcale się nie malują, a chciałyby podkreślić urodę. Jest też idealny w przypadku uczulenia na składniki zawarte w kolorowych kosmetykach oraz problemów z wykonaniem standardowego makijażu, np. przy noszeniu okularów. Makijaż ten nie jest zalecany w przypadku infekcji, ciąży, cukrzycy, łuszczycy, przyjmowania leków sterydowych oraz dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie jest też wskazany dla osób z nadwrażliwością na ból, ponieważ, by wykonać trwały makijaż, specjalistka musi wielokrotnie nakłuć skórę igłą, a nie każdy jest na to odporny, pomimo znieczulenia.

Zalety
Efekt makijażu permanentnego może być bardzo delikatny, wszystko zależy od koloru barwników i tego, jak głęboko się je wprowadza. Dobre gabinety oferują około 20 odcieni barwników do samych ust, ponieważ najkorzystniej wygląda makijaż w kolorze jak najbardziej zbliżonym do naturalnego. Kreski na powiekach najczęściej wykonywane są czernią łączoną z brązem, a brwi odcieniami szarości lub brązu. Profesjonalnie wykonany makijaż trwały codziennie wygląda świeżo i nigdy się nie rozmazuje, nawet podczas uprawiania sportów lub pobytu w saunie.

Szczegóły
Podczas zabiegu może dojść do podrażnienia, zaczerwienienia lub obrzęku skóry, ale objawy te szybko ustępują. Chociaż często bezpośrednio po zabiegu odcień barwnika wydaje się zbyt intensywny, należy pamiętać, że w ciągu kilku dni naskórek zaczyna się dyskretnie złuszczać a barwa jaśnieje. W tym czasie bardzo ważne jest ciągłe nawilżanie odpowiednimi preparatami. Przez 4 dni po zabiegu skóra nie może być myta mydłem, twarz należy przemywać samą wodą lub tonikiem i mleczkiem. Przez 14 dni nie można korzystać z basenu, sauny i solarium. Należy też unikać bezpośrednich promieni słonecznych, a w razie konieczności stosować silne filtry UV. W okresie od 14 dni do miesiąca po zabiegu trzeba zgłosić się na korektę i ewentualne wypełnienie wszelkich nierówności barwnika, co jest zwykle wliczone w cenę wyjściową zabiegu.

Pamiętaj!
Jeżeli już zdecydujemy się na wykonanie makijażu, należy poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego, renomowanego gabinetu z certyfikatem, którego pracownicy brali udział w szkoleniach na temat makijażu trwałego. Możemy wtedy oczekiwać większej precyzji wykonania oraz lepszej jakości barwników i urządzeń. Pamiętajmy także, że makijaż trwały powinien sporo kosztować – niska cena może świadczyć o złej jakości zabiegu.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej