Luzowanie obostrzeń – lista zmian

 4 minuty

Zniesienie kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną oraz powrót wszystkich uczniów do szkół 21 lutego br. – to działania związane z luzowaniem obostrzeń, które ogłosili szefowie resortu zdrowia oraz edukacji i nauki, o których poinformował serwis Onet.pl.

„Za nami jest już apogeum piątej fali pandemii. To przesilenie potwierdza się w każdym wymiarze, pod względem liczby nowych zakażeń, testów, zleceń POZ na test” – mówił Minister Zdrowia Adam Niedzielski. „Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii” – dodał.

„Tendencja spadkowa, z którą mamy do czynienia w ciągu ostatnich dwóch tygodni, to jest tendencja stała. Piąta fala miała charakterystyczny przebieg. Spodziewamy się, że spadki z tygodnia na tydzień będą powyżej 20 proc.” – zaznaczył szef resortu zdrowia.

„Luty będzie tym miesiącem kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże. W lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje o znoszeniu restrykcji” – zapowiedział szef MZ. „Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii” – dodał.

Mniej łóżek covidowych

„Zdecydowaliśmy, żeby czym prędzej przywrócić ok. 5 tys. łóżek do systemu tego zwyczajnego leczenia w innych zakresach, zmniejszając wielkość infrastruktury covidowej do poziomu ok. 25 tys. łóżek” – powiedział Minister Zdrowia. Niedzielski wyjaśnił, że obecna sytuacja w szpitalnictwie skłoniła rząd do podjęcia ważnych decyzji.

„W tej chwili mamy na walkę z covidem przeznaczonych blisko 30 tys. łóżek. Te 30 tys. łóżek jest zajętych w dwóch trzecich – bo wczoraj mieliśmy pierwszy dzień spadku tego obłożenia i mamy poniżej 20 tys. hospitalizacji” – poinformował. „Zdecydowaliśmy, żeby czym prędzej przywrócić ok. 5 tys. łóżek do systemu tego zwyczajnego leczenia w innych zakresach, zmniejszając wielkość infrastruktury covidowej do poziomu ok. 25 tys.” – mówił szef MZ.

Od 15 lutego izolacja będzie trwała siedem dni

Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia poinformował, że „od 15 lutego będziemy stosowali siedmiodniową izolację zamiast standardu dziesięciu dni, który obowiązywał do tej pory”.

Niedzielski poinformował również, że „od 15 lutego będziemy mieli naliczaną kwarantannę dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny”. Wyjaśnił, że „nie będzie wobec tego takiej sytuacji, że jeżeli ktoś jest izolowany, a współdomownik przebywa z nim na kwarantannie, to ta kwarantanna jest jeszcze dodatkowo, po zakończeniu izolacji współdomownika, naliczana jak w tej chwili, w wysokości siedmiu dni”.

„Kwarantanna i izolacje będą liczone równolegle” – zapewnił. Wyjaśnił, że „jak ktoś zaczyna chorować, to również zaczyna się kwarantanna i nie ma dodatkowego naliczania po zakończeniu izolacji”.

Likwidacja tzw. kwarantanny z kontaktu

„Likwidujemy instytucję tzw. kwarantanny z kontaktu. Dotyczy to także osób w tej chwili przebywających na kwarantannie wynikającej z rozpoznania kontaktu. 10 lutego będziemy chcieli wysłać do takich osób SMS zdejmujący z nich kwarantannę” – powiedział Minister Niedzielski. Jak tłumaczył, chodzi o wszystkie osoby, które do tej pory miały kwarantannę wskazywaną na podstawie wywiadu epidemicznego jako osoby mające kontakt z osobą zakażoną.

Szef resortu zdrowia podkreślił jednocześnie, że osoby, które będą się czuły gorzej po takim kontakcie, powinny być uczulone na konieczność wykonania testu i poddania się – w konsekwencji – izolacji.

Szybszy powrót dzieci do szkół

„Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień, czyli od 21 lutego – poinformował Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Szef MEiN na konferencji prasowej zapowiedział, że klasy V-VIII i szkoły ponadpodstawowe wrócą do szkół wcześniej niż zakładano.

źródło: Onet.pl