Laser w walce z grzybicą

 3 minuty

Farmacja Praktyczna

Laser to zdaniem specjalistów najpotężniejsza broń w rękach dermatologów. Światło laserowe ma działanie bakteriobójcze, hamuje wydzielanie łoju, likwiduje skupiska barwnika w skórze, niszczy mieszki włosowe. Dzięki temu można nim trwale depilować zbędne owłosienie, usuwać głębokie blizny, zamykać poszerzone naczynia, usuwać zmiany skórne, nie pozostawiając przy tym blizn, a tylko niewielkie ślady. Jak się okazało niedawno laser jest również skuteczny w walce z jedną z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych – grzybicą paznokci.

Problem globalny

Jak wynika z badań na grzybicą stóp dotkniętych jest 10 proc. dorosłych Amerykanów. W Polsce prawie co czwarta osoba cierpi na grzybicę płytek paznokciowych – wynika z raportu prof. Romana Nowickiego z Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku.
Pod wpływem infekcji wywołanej przez mikroskopijne grzyby, paznokcie stóp stają się grube, żółte, wydzielają przykry zapach. Choroba jest nieprzyjemna, często sprawia, że wstydzimy się rozebrać na plaży czy na basenie. I choć zazwyczaj traktowana jest jako problem kosmetyczny i estetyczny może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zarazić można się w zasadzie wszędzie – na basenie, w szatni fitnessklubu, na kręgielni. Co ciekawe, wbrew obiegowej opinii, grzybica nie jest wynikiem braku higieny. Wprost przeciwnie – zbyt częste stosowanie mydła może osłabiać naturalne bariery ochronne skóry przed inwazją grzybów. Trzeba więc dbać o higienę, myć się starannie, ale nie moczyć długo nóg a po umyciu dokładnie osuszać skórę między palcami.

Laserowa nadzieja

Nadzieję na sukces w walce z tą nieprzyjemną dolegliwością przynoszą wyniki badań klinicznych, wskazujących na bardzo korzystne działanie eksperymentalnej terapii laserowej. W Waltham w Massachusetts trwają prace nad laserem stosowanym dotychczas powszechnie, m.in. przy leczeniu zaćmy, w stomatologii i podczas depilacji. W przypadku grzybicy dwie różne częstotliwości bliskiej podczerwieni trafiają selektywnie w grzyby niszcząc je. Wyniki badań opublikowane na jednej z dermatologicznych konferencji są więcej niż zadowalające: po pół roku od leczenia 76 proc. osób, które wzięły udział w badaniu miało zdrowe paznokcie! Niebawem laser ma trafić do masowej produkcji.
Jednakże terapia laserowa w walce z grzybicą paznokci jest już powszechnie dostępna. Leczenie eksperymentalną metodą kosztuje ponad 1000 dolarów.
Kiedy nowa metoda zawita do polskich gabinetów dermatologicznych trudno powiedzieć. Jednak sukcesy amerykańskich naukowców pozwalają mieć nadzieję, że i do nas dotrze niebawem zbawienna dla cierpiących na te przykra przypadłość praktyka.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej