Kwietne podróże po Europie

 10 minut

Najpiękniejsze ogrody botaniczne Europy to prawdziwe żywe arcydzieła i perełki tworzone przez mistrzów architektury zieleni.

Holandia
Ogród Keukenhof w Lisse to jedna z największych wiosennych atrakcji Holandii. Park jest czynny zaledwie przez dwa miesiące w roku – od połowy marca do połowy maja, potem kwiaty przekwitają i trzeba czekać do następnej wiosny. Co roku trzydziestu ogrodników na ok. 32 hektarach sadzi tu 7 mln kwiatów cebulowych: tulipanów, żonkili, hiacyntów, narcyzów. Co roku zmieniana jest kompozycja, układ rabat, kolorów, odmian, ale zawsze jest to niewiarygodne widowisko. Kwitnące tutaj przez osiem tygodni kwiaty sprawiają, że można poczuć się tu jak w raju i naprawdę witać wiosnę. Na odwiedzających czekają tu alejki pośród współcześnie zaaranżowanych rabat, w Ogrodzie Naturalnym, Japońskim, Muzycznym czy Historycznym, a z balkonu wiatraka pochodzącego z 1892 r. lub nowej platformy widokowej można spojrzeć „z góry” na całe to morze kwiatów. Idący nią ludzie wyglądają, jakby poruszali się po pływających talerzach. Warto usiąść na chwilę w cieniu kwitnących drzew owocowych i przez moment o niczym nie myśleć.

Kwiaty w Keukenhof są sadzone tak, by harmonizowały z otaczającymi je drzewami i krzewami, z wodą i ze sobą nawzajem. W dodatku stosowana tu metoda sadzenia pozwala cieszyć się ogrodem przez całą wiosnę. Najpierw w najniższych warstwach gleby sadzi się cebulki gatunków kwitnących najpóźniej, nad nimi cebulki tulipanów wczesnych, a na samej górze krokusy. W ten sposób w jednym miejscu kwiaty zakwitają kolejno, stale tworząc zmieniającą się, żywą scenografię.

Kiedy jest się w Keukenhof po raz pierwszy, trudno uwierzyć, że istnieje tak wiele tak różnych odmian tulipanów. Jedne, niziutkie, tuż przy ziemi rozkładają postrzępione płatki w kolorach od ostrego różu, przez niemal fosforyzujący fiolet, po łagodne żółcienie. Inne natomiast wynoszą gładkie kielichy wysoko w górę. Jeszcze inne rozkładają płatki, ukazując wnętrza pokryte egzotycznym ornamentem. Ogrodnicy artyści z Keukenhof komponują widowiska, od których nie można oderwać wzroku. “Pomarańczowy Cesarz” jak arabska mozaika na tle szafirków. “Płonące serce” i “Lady Jane” mienią się barwami jak strojne barokowe suknie. “Różowa chmura” wygląda jakby z nieba na ziemię posypały się strzępki porannych obłoków.
Na terenie Keukenhof zbudowano kilka pawilonów, w których prezentowane są kwiaty cięte. Pawilony otrzymały nazwy związane z rodziną królewską, narodową dumą Holendrów. I tak w pawilonie Oranje Nassau (rodowe nazwisko panującej dynastii) co tydzień można oglądać nowe kwiatowe aranżacje. W pawilonie księcia Willema Aleksandra pod koniec sezonu odbywa się największa na świecie wystawa lilii – ponad 300 gatunków tych kwiatów syci powietrze odurzającym zapachem. Barwami i zdumiewającymi kształtami zachwycają storczyki w pawilonie królowej Beatrix. I wreszcie pawilon królowej Juliany to miejsce, gdzie floryści z całego świata prezentują najnowsze trendy w sztuce tworzenia bukietów.
Keukenhof to także miejsce, gdzie przyrodę połączono ze sztuką – każdego roku są tu organizowane wystawy czasowe rzeźby, malarstwa czy fotografii wielu holenderskich artystów. Park rozbrzmiewa też muzyką. Regularnie organizowane są tu różne koncerty, a co 15 minut można usłyszeć rozbrzmiewające wśród zieleni dźwięki karylionu.
Ogród jest czynny od 20 marca do 20 maja w godz. od 8.00 do 19.30
Parada kwiatów odbędzie się 16 kwietnia 2011 r.

Bilety: normalny – 14,50 euro, ulgowy – 7 euro, grupowy (pow. 20 osób) – 12,50 euro

Wielka Brytania
Przez cztery majowe dni, każdego roku, Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze organizuje w Londynie jedną z najbarwniejszych i najpiękniejszych wystaw poświęconych sztuce pielęgnacji kwiatów i uprawiania ogrodów “Chelsea Flower Show”.

Ekspozycje w formie miniaturowych ogrodów zaaranżowanych przez największych mistrzów architektury zieleni oraz wspaniały pokaz kwiatów i roślin czynią z uroczego ogrodu Chelsea największe na świecie, żywe i świeże arcydzieło.

Wystawa ta corocznie, od 1913 r., przyciąga do Londynu najzagorzalszych wielbicieli kwiatów z całej Europy. Sztuka ogrodów w Anglii ma bowiem bogata historię, a hortikultura zaliczana jest do jednych z najbardziej kwitnących i ukochanych działalności Brytyjczyków. Oprócz najnowszych osiągnięć ogrodnictwa oraz kompozycji kwiatowych, ekspozycja prezentuje również cudowną ofertę producentów sprzętu ogrodniczego, od terakoty przez kosiarki do trawy, a na oszklonych werandach kończąc. Daje możliwość zapoznania się z najnowszymi tendencjami w ogrodnictwie, projektowaniu ogrodów, nowymi gatunkami i odmianami roślin, sprzętem (możliwość zakupu akcesoriów i roślin).
Termin imprezy: 24-28.05.2011
Godziny otwarcia: od wtorku do piątku od 8.00 do 20.00, w sobotę: od 8.00 do 17.30
Cena biletów w ciągu dnia: 40 GBP, wieczorem: 19 GBP.

Hiszpania
Ogród botaniczny Marimurtra w Blanes na wyspie Costa Brava położony jest na stromym klifie nad samym brzegiem morza i zajmuje ponad 5 hektarów powierzchi. Został założony w 1921 r. przez niemieckiego naukowca Karla Fausta. Rośnie tu ponad 3000 śródziemnomorskich garunków drzew, krzewów i roślin kwiatowych. Z rotundy na skalistym cypelku rozciąga się wspaniały widok na wybrzeże. Ogród Marimurtra jest podzielony na trzy strefy klimatyczne: subtropikalną, umiarkowaną i śródziemnomorską. W ogrodzie możemy obejrzeć kaktusy, palmy, bananowce, wspaniałą roślinność śródziemnomorską, mały las bambusowy i wiele innych. Aby obejżeć ogród, kwitnącą w nim roślinność, na Costa Brava najlepiej jest wybrać się wiosną i wczesnym latem, kiedy większość roślin kwitnie. Część trasy prowadzi wzdłuż wybrzeża, co pozwala na podziwianie cudownych klifów, zatoczek i turkusowego morza.
Zwiedzanie ogrodu zajmuje około dwóch godzin.
Cena biletu to 6 euro za osobę.

Niemcy
Najpiękniejsza wyspa ogród Mainau – nazywana wyspą kwiatów – jest niewielka, ma bowiem 44 hektary i leży na Überlinger See, północno-zachodniej części Jeziora Bodeńskiego. Powstanie ogrodu na wyspie wiąże się z historią o miłości: Gustaf Lennart Nicolaus Paul Bernadotte, książę Smälandu, następca tronu Szwecji, mając do wyboru koronę szwedzką lub ślub z Karin Emmą Louisą Nissvandt wbrew woli króla Gustawa V wybrał miłość, przez co został pozbawiony praw do korony, a także tytułu książęcego. Przyjął wtedy nazwisko Lennart Bernadotte i zamieszkał na wyspie Mainau, czyniąc ją jednym z najpiękniejszych ogrodów świata. Własnymi rękami sadził przeróżne rośliny z całego świata. Był nie tylko wspaniałym botanikiem i projektantem ogrodów, ale także wybitnym fotografikiem i organizatorem. To on zapoczątkował trwające do dziś spotkania laureatów Nagrody Nobla w nieodległym Lindau. Potem wyspę nabył wielki książę Badenii Fryderyk I. To on zaczął zamieniać wyspę w ogród botaniczny, zakładając m.in. arboretum z sekwojami, mamutowcami, bambusami i cedrami atlaskimi oraz ogród różany. Dzięki wpływowi ogromnego jeziora klimat na wyspie jest łagodny i wilgotny, co umożliwia uprawę nawet subtropikalnych roślin – rosną tu więc pomarańcze, cytryny, granaty, śródziemnomorskie i palmy. Oczopląsu można dostać w rosarium – zobaczyć możemy ponad 1,2 tys. różnobarwnych odmian róż. Równie dużo jest tam odmian dalii. Mainau jest prawdopodobnie największym hodowcą tych roślin w świecie, a na pewno w Europie. Rośliny nie tylko tworzą barwne, ale także przestrzenne kompozycje. Na trawie siedzą ogromne kaczki z kwiatów, kwiatowy paw szeroko rozpościera ogon…
W szklarniach, oprócz roślin tropikalnych, latają… motyle. To kolejna atrakcja wyspy. Siadają zwiedzającym na ramionach, głowach, pozwalają się fotografować. Na Mainau stoi barokowy pałac zbudowany jeszcze przez Krzyżaków. Z wyższych punków na wyspie w pogodne dni widać ośnieżone szczyty odległych o kilkadziesiąt kilometrów Alp.
Co roku wyspę Mainau odwiedza ponad milion turystów. Przypływają tu statkami (wyspa na własny mały port) z każdego z licznych przystani na jeziorze, m.in. Konstancji, Überlingen, Friedrichshafen, Meersbergu, Lindau, ale także austriackiej Bregencji i miejscowości po szwajcarskiej stronie jeziora. Można się tam także dostać przez most łączący Mainau z Konstancją.
Aby obejrzeć ogród botaniczny, warto zarezerwować sobie cały dzień.
Wstęp kosztuje ok. 20 euro za osobę.

Włochy
La Isola Bella (Piękna Wyspa) jest najpiękniejsza i najbardziej znana z trzech Wysp Borromejskich północnych Włoch na jeziorze Maggiore. Kiedyś były tu gołe skały i jałowa ziemia, dziś są wspaniałe barokowe ogrody. W raj na ziemi przemienił tę pustą wysepkę na Lago Maggiore w Lombardii hrabia Carlo III Borromeo. Rezydencję i ogród dedykował swojej pięknej żonie Isabelli d’Adda, która nie mogła znieść upałów i zgiełku Mediolanu. Z brzegu nawieziono tony ziemi, zbudowano willę, postawiono posągi i fontanny, sprowadzono białe pawie, a na dziesięciu wykutych w skale tarasach zasadzono drzewa pomarańczowe i cytrynowe. Punktem centralnym wyspy są czteropoziomowe groty, inkrustowane muszlami, lustrami i marmurem, zwieńczone małymi obeliskami, figurkami greckich bogów, cherubinkami i melancholijnym jednorożcem. Obecnie wyspa nie jest zamieszkiwana, mimo to jest atrakcją dla turystów.

Zobacz też

Zwiedzaj online!

Jak zacząć biegać?

Kwietne podróże po Europie

Weź mamę na wakacje

Barką przez Francję

Podróże pełne smaku