Kulturalna majówka

 5 minut

Farmacja Praktyczna

Vaya Con Dios

Grupa Vaya Con Dios zasłynęła poetyckimi, przejmującymi piosenkami o zniszczonych związkach i złamanych sercach. Sprzedali ponad 10 mln płyt i są dzisiaj legendą. Zespół od 25 lat króluje na światowym rynku muzycznym, jako niezwykłe zjawisko łączące w sobie wpływy muzyki z całego świata. Każdy z albumów wydanych od 1986 r. zaskakuje swoją odmiennością i świeżością: tak jak album „Roots And Wings” inspirowany muzyką r&b oraz elementami muzyki arabskiej i indyjskiej, „The Promise” nagrany m.in. z prawdziwą cygańską orkiestrą, a także soulowo-bluesowy klasyk „Aint No Love In The Heart Of The City”. 12 kwietnia ukazał się najnowszy album zespołu: „Comme On Est Venu…”. Krążek nagrany jest po francusku, jednak niezwykle charakterystyczny głos Dani Klein oraz konsekwencja drogi artystycznej jaką Vaya Con Dios podejmuje od lat sprawiają, że jest on rozpoznawalny od pierwszych taktów dla słuchaczy na całym świecie. Dani Klein powołuje się w nim na francuskojęzycznych klasyków – Jacquesa Brela, Georgesa Brassensa i Barbarę. Chętnie używa metafor, śpiewając o miłości jako rozbitym statku, o pięknie uśmierzanego bólu, o życiu i śmierci, i tych wszystkich drobnostkach, które są między nimi. „Powracam do korzeni” – wyjaśnia Dani, która dorastała słuchając francuskiego radia. – „Czerpię ze swych najwcześniejszych inspiracji.”
Zabrze, Dom Muzyki i Tańca, 27.5.2010, godz. 20
Warszawa, Pałac Kultury i Nauki, 25.5.2010, godz. 20
Bilety: Warszawa: 170-300 zł, Zabrze: 160-300 zł

Metro

Musical „Metro” grany od 1991 r. stal sie polskim i światowym fenomenem i prawdziwym „kultowym” wydarzeniem teatralnym. Żadne polskie przedstawienie dramatyczne, komediowe, operowe, kabaretowe czy rewiowe nie osiągnęło ponad 1450 przedstawień, żadne nie było obejrzane przez ponad milion widzów. Musical opowiada historię młodych ludzi, którzy nęceni przez różnych łowców głów i talentów chcą wejść na drogę kariery. Ich oczekiwania i marzenia stykają sie jednak z brutalnym światem. Ci wrażliwi, młodzi, początkujący artyści muszą zmierzyć się z cynizmem, odrzuceniem i siłą pieniądza. Czy o to im chodzi? Czy warto wejść w brutalny świat show biznesu z akcentem na biznes? Przed takimi pytaniami stają bohaterowie spektaklu. Od swojej prapremiery, która odbyła się 30 stycznia 1991 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie był pokazywany już ponad 1450 razy w Polsce i na świecie. Musical był wystawiony m. in. na Broadwayu w Teatrze Minskoff (premiera – 16 kwietnia 1992 r.), w Operetce Moskiewskiej (premiera – 22 października 1999 r.) i również z wielkim powodzeniem w Sankt Petersburgu i we Francji w Roubaix i w Orleans. Od 1997 roku jest grany w Teatrze Studio Buffo w Warszawie.
Katowice, Spodek, 25.05.2010, godz. 17 i 20.30
Bilety: 50-120 zł

Chango Spasiuk

Chango Spasiuk-wirtuoz akordeonu z Buenos Aires, nominowany do Latino Grammy Award (2006 r.), laureat WORLD MUSIC AWARDS Radia BBC 3 (2005 r.) To on wprowadził na światowe estrady Chamame Music – mistyczną muzykę, która narodziła się w głębokich lasach północnej Argentyny, pełną różnorodnych barw, intensywną, wesołą i smutną, zawsze głęboko poruszającą zmysły i trafiającą prosto w serce. Akordeoniście udało się przekształcić chamame – do tej pory znany tylko znawcom ludowy styl argentyński – w wysoko rozwiniętą formę sztuki. Jest często porównywany ze swoim sławnym krajanem – Astorem Piazzollą, który niegdyś połączył tango z jazzem i elementami klasycznymi i dzięki temu na nowo je ożywił.
Warszawie, Teatr Komedia, 28-29.05.2010 , godz. 19
Bilety: 65-95 zł

Beltaine and Glendalough

Irlandzkie show muzyczno-taneczne Beltaine to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej. Swoje brzmienie Beltaine osiągnął dzięki szczególnej umiejętności łączenia tradycyjnej muzyki celtyckiej z muzyka współczesna. Swój styl zespół zawdzięcza także niezwykle bogatemu instrumentarium, na które składają się charakterystyczne dla muzyki Irlandii, Bretanii i Galicji instrumenty, takie jak: skrzypce, Irish bouzouki, mandolina, whistle, bodhran, akordeon, bombarda, galician bagpipes czy uilleann pipes. Całość dopełniają nieczęsto spotykane instrumenty perkusyjne: tabla, cajon, darabuka, djembe oraz instrumenty bliskie muzyce rozrywkowej, czyli perkusja, gitara basowa oraz gitara elektryczna.
Warszawa, Ośrodek Kultury Arsus, 22.05.2010. godz. 18
Bilety: 45 zł

Jaromir Nohavica

Czeskocieszynski pieśniarz, kompozytor, poeta i tłumacz. Działalność artystyczną rozpoczął od pisania tekstów dla innych wykonawców. Dopiero w roku 1982 – namówiony przez przyjaciół – po raz pierwszy wystąpił przed publicznością. Od swego debiutu należy do czołówki czeskich pieśniarzy. Sam pisze i wykonuje swoje utwory, ma ich na swym koncie blisko 200 (wszystkie swoje utwory, zamieszczone w śpiewniku „Pisne Jaromira Nohavici od A do Z”, zaśpiewał w trakcie legendarnego 9-godzinnego koncertu w Helfstynie.
19.05.2010 – Olsztyn, Aula Kongresowa w Olsztynie
118.05.2010 – Gdańsk, Kino Neptun w Gdańsku
120.05.2010 – Toruń, Aula Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
122.05.2010 – Warszawa, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
1Bilety: 83 zł

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej