Krajowy Certyfikat Covid – do czego uprawnia i komu przysługuje?

 2 minuty

test-na-covid-w-dloni-lekarki

Krajowy Certyfikat Covid można otrzymać po przebyciu choroby COVID-19, która została potwierdzona tzw. szybkim testem antygenowym. Z certyfikatu można korzystać na terenie Polski. Dzięki niemu nie będziemy wliczani do limitów osób np. w kinie, restauracji czy hotelu. Krajowy dokument można pobrać elektronicznie. Warto jednak pamiętać, że Krajowy Certyfikat Covid nie uprawnia do swobodnego przekraczania granicy i nie jest honorowany przez inne kraje.

Jak pobrać Krajowy Certyfikat COVID?

Certyfikat wydawany jest w formie wydruku. Dostaniesz go od lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Dokument możesz również pobrać w formie elektronicznej – w aplikacji mObywatel (Android, iOS), mojeIKP lub ze strony pacjent.gov.pl.

Uwaga! Krajowy Certyfikat COVID ważny jest jedynie w Polsce i nie stanowi dokumentu podróży.

Kiedy otrzymamy Krajowy Certyfikat COVID?

Z certyfikatu krajowego można zacząć korzystać od 8. dnia od otrzymania pozytywnego wyniku testu antygenowego. Jeśli wykonamy test PCR i jego wynik będzie dodatni, wówczas 11. dnia otrzymujemy Unijny Certyfikat Covid ozdrowieńca.

Obecnie w Komisji Europejskiej trwają prace nad umożliwieniem wykorzystywania testów antygenowych do generowania Unijnych Certyfikatów Covid z tytułu ozdrowienia. Wkrótce taka możliwość będzie udostępniona we wszystkich państwach członkowskich i krajach trzecich i taki certyfikat będzie uprawniał także do przekraczania granic.

Krajowy Certyfikat COVID jest ważny 180 dni – od otrzymania pozytywnego wyniku testu antygenowego.

Do czego uprawnia Krajowy Certyfikat COVID?

Dzięki niemu nie będziemy wliczani do limitów osób m.in. w kinie, restauracji czy hotelu. Obecnie w wielu miejscach obowiązuje limit gości – max. 30 proc. obłożenia przez osoby, które nie posiadają certyfikatu:

  • restauracje i bary,
  • hotele,
  • kina,
  • teatry,
  • obiekty sportowe,
  • obiekty sakralne.

źródło: Gov.pl