Kolejny dzień walki z nielegalnymi farmaceutykami

 5 minut

Farmacja Praktyczna

Analiza kolejnych wątków pojawiających się w postępowaniu pozwoliła na zatrzymanie kolejnych osób podejrzewanych o udział w nielegalnym procederze. Tym razem to mieszkańcy Śląska w wieku od 25 do 56 lat.

Jak wynika z zebranego materiału dowodowego, grupą kierował 56-letni mężczyzna, który zorganizował cały obrót. Zaangażowane w proceder osoby dystrybuowały farmaceutyki wśród zaufanych klientów – w oparciu o tak działającą sieć dystrybucyjną członkowie grupy wprowadzili do obrotu środki anaboliczne warte co najmniej 819 tys. zł. Policjanci prowadzący sprawę analizują, jaka była rzeczywista skala procederu. Wiadomo już, że część z tych medykamentów pochodziła z nieudokumentowanych źródeł. Były to głównie środki wpływające na przyrost masy mięśniowej, o charakterze dopingującym i podnoszące wydolność organizmu.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (56-latek usłyszał także zarzut kierowania tą grupą) trudniącej się obrotem środkami anabolicznymi na dużą skalę, bez wymaganych zezwoleń.

***

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali 40-letniego mężczyznę, przy którym zabezpieczono farmaceutyki objęte zakazem wprowadzania do obrotu z uwagi na substancję, która uznana została za niebezpieczną dla zdrowia. Zabezpieczone substancje zostaną poddane szczegółowym ekspertyzom laboratoryjnym, które wykażą jakiego rodzaju zagrożenie mogły stanowić dla poszczególnych klientów.

Jak ustalili policjanci, mężczyzna ten oferował zabronione specyfiki do sprzedaży poprzez ogłoszenia zamieszczane w Internecie. Wcześniej zaopatrywał się w nie, zamawiając większe ilości w jednym z krajów azjatyckich. Wygląda na to, że chętnych nie brakowało. Policjanci prowadzący sprawę ustalają, jak długo mężczyzna mógł handlować tym specyfikiem oraz jaką jego ilość mógł wprowadzić do obrotu.

Mężczyźnie przedstawiono zarzuty karne z ustawy o prawie farmaceutycznym, grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat. Mężczyzna został oddany pod policyjny dozór.

***

Policjanci grodziskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę volvo. Podczas sprawdzania pojazdu funkcjonariusze zauważyli kilkadziesiąt opakowań z lekami ukrytymi w bagażniku. Wyjaśnieniem sprawy natychmiast zajęli się policjanci zespołu do walki z przestępczością gospodarczą grodziskiej komendy. W samochodzie mężczyzny funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 3 tysiące tabletek na odchudzanie. Policjanci potwierdzili również, że leki zawierają w swoim składzie substancję psychotropową, której posiadanie w Polsce jest zabronione. 43-latek został zatrzymany.

Podczas przeszukania miejsca pracy mężczyzny, policjanci znaleźli kolejne opakowania z tabletkami oraz sfałszowane recepty na ten sam lek. W toku dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, że zatrzymany od ponad roku trudnił się sprzedażą substancji i uczynił sobie z tego stałe źródło dochodu.

Zebrane przez policjantów dowody pozwoliły na przedstawienie 43-latkowi przez prokuratora 3 zarzutów i wystąpienie do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Jacek G. odpowie za posiadanie znacznej ilości tabletek zawierających substancję psychotropową, udzielanie tych tabletek wielu osobom i fałszowanie recept. Na poczet przyszłej kary zabezpieczono ponad 6 tysięcy złotych. Wczoraj sąd zdecydował o aresztowaniu mężczyzny na 3 miesiące.

***

Ostrołęccy policjanci zatrzymali 5 osób, przy których zabezpieczono blisko 2000 opakowań leków, które nie były dopuszczone do obrotu. Zabezpieczone leki odpowiadają za przyrost masy mięśniowej. Oprócz leków policjanci zabezpieczyli także ponad 10 tys. zł. Wszyscy zatrzymani trafili do policyjnego aresztu.

Działania policjantów ostrołęckiej komendy są efektem kontroli mazdy przeprowadzonej przez policyjnych wywiadowców we wtorek. W pojeździe znajdowały się cztery osoby. Auto zostało dokładnie skontrolowane. Policjanci skupili się na bagażniku, w którym znajdowały się ubrania i kartony, co miało wskazywać na przeprowadzkę. Okazało się, że w kartonach były nie tylko ubrania, ale i leki niewiadomego pochodzenia. Blisko 2000 opakowań o wartości 90 tys. zł. Według wstępnych ustaleń wykorzystywane są do wzrostu masy mięśniowej i nie są dopuszczone do obrotu na terenie Polski. Wszystkie sterydy zostały zabezpieczone przez policjantów. Policjanci zatrzymali także odbiorcę leków.

Ostatecznie do sprawy policjanci zatrzymali pięć osób (22-38 lat). Są to mieszkańcy Warszawy, Włocławka oraz powiatu makowskiego. Postępowanie w sprawie wprowadzenie do obrotu produktu leczniczego nie posiadającego pozwolenia na dopuszczenie prowadzą policjanci ostrołęckiego wydziału dw. z przestępczością gospodarczą i korupcją. Za powyższy czyn grozi kara do 2 lat pozbawiania wolności. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

źródło: KSP, KWPK, KWPR