Jest lista aptek, które wykonują szczepienia przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom

 2 minuty

szczepienie-grypa

Jak wynika z danych dostępnych na stronie Centrali NFZ, liczba aptek, które mają umowę z NFZ na szczepienia przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom, przekroczyła 500. Kolejnych ponad 100 umów jest gotowych do podpisania – poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Zdrowia, o czym donosi Politykazdrowotna.com.

Zalecane szczepienia ochronne w aptece

Fundusz podkreślił we wpisie na platformie X, że nowe kontrakty z aptekami są zawierane codziennie. „Umowy są wieloletnie, a nabór wniosków jest otwarty” – wskazał NFZ. Aktualna lista dostępna jest na stronach Centrali NFZ – można tam zaszczepić się przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom.

Zalecane szczepienia ochronne w aptece zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia z października 2023 r. dotyczą grypy (od 1 listopada 2023 r.), pneumokoków (od 1 listopada 2023 r.), COVID-19 (od 1 grudnia 2023 r.). Szczepienia w tym zakresie można wykonać też w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Na szczepienie przeciw grypie i pneumokokom potrzebna jest recepta. Jednak realizacja recepty na szczepionkę, którą wystawi farmaceuta, zawsze ma odpłatność 100 proc. Szczepionka przeciw COVID-19 jest dostępna bez recepty, ale ze skierowaniem, które otrzymuje się automatycznie w Internetowym Koncie Pacjenta.

źródło: Politykazdrowotna.com