GIF przygotował kolejny raport dotyczący dostępności leków w kraju – informuje „Puls Medycyny”. Wynika z niego, że pacjenci nadal mogą mieć problem z nabyciem niektórych preparatów stosowanych m.in w leczeniu Parkinsona, astmy, nadciśnienia w połączeniu z hipercholesterolemią oraz zalecanych w przypadku zatrucia opioidami.
Aktualna dostępność produktów leczniczych
Główny Inspektorat Farmaceutyczny opracował dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej cykliczne zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych. Co tym razem z niego wynika?
- Odnotowano dużą liczbę wstrzymań w obrocie produktami leczniczymi zawierającymi oxycodoni hydrochloridum + naloxoni hydrochloridum przez podmioty odpowiedzialne. W najbliższych tygodniach należy się spodziewać utrudnień w dostępności do niektórych produktów, szczególnie w dawce 20 mg + 10 mg.
- W najbliższym czasie spodziewane są dostawy leku przeciwcukrzycowego semaglutyd w dawce 1 mg, więc dostępność tego produktu powinna ulec znaczącej poprawie. Jednak, jak donosi URPL wraz z producentem, spodziewane są lokalne i przejściowe niedobory leku również w 2024 r. „Ograniczenie dostępności spowodowane jest nieustająco bezprecedensowym popytem i trudno jest określić, kiedy będzie możliwe jego pełne zaspokojenie” – czytamy na stronie URPL.
- Utrzymuje się utrudniona dostępność produktów zawierających: fluticasoni propionas, olanzapinum, levodopum + carbidopum
- Podmiot odpowiedzialny na stałe wstrzymał dostawy produktu leczniczego atorvastatinum + amlodipinum, tabletki powlekane, 20 mg + 5 mg, 30 tabl. W obrocie pozostają inne produkty z atorvastatinum + amlodipinum, tabletki powlekane, jednak w dawkach 10 mg + 5 mg, 20 mg + 10 mg, 10 mg + 10 mg, których dostępność jest obecnie niezagrożona.