Hałas utrudnia zajście w ciążę

 2 minuty

źródło: Rynekaptek.pl

Statystycznie kobiety planujące ciążę zwykle uzyskują ją w ciągu 6 miesięcy. Jednak u tych, które mieszkają w pobliżu ruchliwych i hałaśliwych ulic, może to trwać dłużej – od 6 do 12 miesięcy. Zależność tę stwierdzono uwzględniając również zanieczyszczenie powietrza miejskiego tlenkiem azotu. Wskazują na to badania 65 tys. Dunek, wśród których wyodrębniono te, które były narażone na hałas uliczny w latach 1996-2002.

Główny autor badania Jeppe Schultz Christensen z Danish Cancer Society Research Center twierdzi, że każdy wzrost natężania hałasu ulicznego o 10 decybeli zwiększa o 5-8 proc. ryzyko, że zajście w ciążę przekroczy 6 cykli menstruacyjnych. Badania dotyczyły zdrowych kobiet, które nie mają poważniejszych trudności z zajściem w ciążę. Jeśli jednak kobieta nie może uzyskać ciąży dłużej niż 12 miesięcy, powodem mogą być oczywiście inne przyczyny niż hałas uliczny.

Wcześniejsze badania wykazały, że hałas może zakłócać zarówno płodność kobiet, jak i jakość plemników u mężczyzn. W 2013 r. ujawniono, że hałas, jaki powodują samoloty pasażerskie, zakłóca owulację u kobiet.