GIS radzi, jakie środki biobójcze wybierać

 2 minuty

repelenty-komary-kleszcze-gis-radzi

Na rynku dostępnych jest wiele repelentów odstraszających komary i kleszcze. Główny Inspektor Sanitarny wskazuje, na co zwracać uwagę przy wyborze środka biobójczego – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Czym są repelenty?

Repelenty, czyli inaczej środki biobójcze do odstraszania komarów i kleszczy, dostępne są na rynku w wielu formach. Najpopularniejsze z nich to:

  • olejki,
  • emulsje,
  • aerozole,
  • płyny.

Coraz częściej można spotkać w sklepach także środki odstraszające w postaci plastrów czy bransoletek zawierających olejki eteryczne.

Jak wskazuje GIS, są to ważne środki ochrony przez niektórymi owadami, jednak muszą być one aplikowane z rozwagą oraz spełniać określone przepisy prawne, aby ich stosowanie było zarówno skuteczne, jak i bezpieczne.

Jakie środki biobójcze wybrać?

W sprzedaży mogą być obecne tylko te produkty biobójcze, które posiadają specjalne pozwolenie oraz zostały wpisane do Wykazu Produktów Biobójczych. Tylko one mają udowodnione działanie odstraszające owady i są bezpieczne dla użytkowników. Wykaz dostępny jest na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

GIS ostrzega, aby szczególnie zachować ostrożność przy zakupach przez Internet czy z nieoficjalnych kanałów dystrybucji. Repelenty, które nie posiadają pozwolenia, mogą stwarzać nawet zagrożenie dla zdrowia. Ponadto, wszystkie produkty biobójcze należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

źródło: Politykazdrowotna.com