Aktualności

30.06.2025

3 minuty

GIS: przed wyjazdem na wakacje należy pamiętać o szczepieniach

Nowość!

Skrót informacji

Przed wyjazdem na wakacje należy pamiętać o szczepieniach ochronnych. W poradni medycyny podróży specjalista pomoże dobrać szczepienia do kierunku wyjazdu – przypomina Główny Inspektor Sanitarny, dr Paweł Grzesiowski.

Profilaktyka chorób zakaźnych

Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski zainaugurował w piątek w Warszawie kampanię społeczną „Bezpieczne wakacje z sanepidem”. Złożą się na nią m.in. edukacja zdrowotna, profilaktyka chorób zakaźnych (m.in. WZW A, WZW B, tężec, błonica, salmonelloza, kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, STI etc.), informowanie o zasadach bezpiecznej kąpieli oraz zagrożeniach związanych z używkami.

„Przed podróżą należy pamiętać o szczepieniach ochronnych. W poradni medycyny podróży specjalista pomoże dobrać szczepienia do kierunku wyjazdu i trybu spędzania tego czasu. Inne szczepienia będziemy zalecali osobom, które spędzają czas w hotelu all inclusive, a zupełnie inaczej podejdziemy do kogoś, kto z plecakiem będzie przemierzał dżunglę” – powiedział dr Grzesiowski.

Mapa zagrożeń zdrowotnych

GIS udostępnia na swojej stronie internetowej mapę zagrożeń zdrowotnych na świecie aktualizowaną na podstawie m.in. najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia. Są to informacje np. o ogniskach zakażeń czy o wymaganych na miejscu szczepieniach.

W serwisie kąpieliskowym GIS można sprawdzić, czy dane kąpielisko jest zarejestrowane w systemie i tym samym podlega kontroli inspekcji sanitarnej oraz jaka jest jakość jego wody.

GIS przypomniał też informacje dotyczące ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową.

„Aktywność seksualna to coś, co bardzo popieramy, ale pamiętamy, że jest to również obszar, gdzie o zdrowie należy zadbać” – podkreślił dr Grzesiowski.

Zachorowalność na choroby przenoszone drogą płciową

Prof. Justyna Kowalska z Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśliła, że w ciągu minionych pięciu lat o ponad 300 proc. wzrosła w Polsce zachorowalność na choroby przenoszone drogą płciową.

„Polska nie jest absolutnie inna od krajów ją otaczających. Pierwszą i najczęściej występującą infekcją jest zakażenie chlamydią. To choroba bakteryjna, która występuje u wielu pacjentów bezobjawowo i częściej dotyczy kobiet” – powiedziała.

Drugą co do częstości występowania jest rzeżączka, która częściej dotyka mężczyzn. Rośnie też zachorowalność na kiłę – między 2021 a 2022 r. zanotowano o 34 proc. więcej przypadków niż rok wcześniej. (PAP)


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP

Masz jeszcze
,
aby grać o nagrodę w tej edycji!
Sprawdź, w jakich aktywnościach
możesz jeszcze wziąć udział:
Masz jeszcze , aby grać o nagrodę w tej edycji! Sprawdź, w jakich aktywnościach możesz jeszcze wziąć udział:

Poprzedni artykuł

Wydłużenie pilotażu centralnej e-rejestracji do 31 grudnia br.

Następny artykuł

Dziecięca otyłość może zaczynać się przed narodzinami

Polecane dla Ciebie

Szkolenia