Gimnastyka oka

 5 minut

Wzmacnianie mięśni gałek ocznych to integralna część ćwiczeń Tai Chi. Chińczycy zaobserwowali, że człowiek dorosły porusza gałką oczną zupełnie inaczej niż dziecko. Na tej podstawie wprowadzili cały zestaw ćwiczeń, dzięki którym człowiek starszy, zamiast obracać całe ciało, by dostrzec interesujący obiekt, może w odpowiedni sposób poruszyć gałką oczną. Wykorzystując tę umiejętniość można poprawić swój komfort widzenia. Jeśli odruch ten jest pielęgnowany, mięśnie gałki ocznej wzmacniają się i stają się szybkie. Regularne ćwiczenia pozwalają bowiem dłużej cieszyć się sprawnym i bystrym okiem.

Rodzaje ćwiczeń

W Tai Chi ćwiczenia mięśni gałek ocznych można podzielić na następujące grupy:
1. Grupa ćwiczeń, której celem jest usprawnianie pracy źrenicy i jej współpracy z tęczówką.
2. Ćwiczenia widzenia obwodowego.
3. Ćwiczenia głębi ostrości.
4. Wzmacnianie mięśni gałek ocznych – gimnastyka oka.

Zaczynamy!

Ad 1. Stań w lekkim rozkroku, stopy równolegle, kolana lekko ugięte, kręgosłup wyprostowany. Obie dłonie zasłaniają oczy, tak by nic nie widzieć. Ważne jest by w tym ćwiczeniu oczy było cały czas otwarte, nie zamykamy ich odruchowo. Dłonie muszą być lekko wklęsłe, by nie dotykały oczu, a tylko zasłaniać światło. Przytrzymujemy dłonie w ten sposób licząc do dziesięciu, potem odsłaniamy oczy i czekamy, aż oko przyzwyczai się do zmiany natężenia światła. Ćwiczenie powtarzamy 6 razy.

Ad 2. Stań w lekkim rozkroku, stopy równolegle, kolana lekko ugięte, kręgosłup wyprostowany. Ramiona jak w poprzednim ćwiczeniu, kciuki wyprostowane przed sobą, tym razem staramy się nie patrzeć na kciuki, niech nasz wzrok sięga znacznie dalej. Obserwujemy ich ruchy tylko kątem oka. Kciuki są połączone, prawie dotykają się, następnie utrzymując je na wysokości barków rozdzielamy kciuki ciągle starając się obserwować je kątem oka, bez szczegółów. Ramiona wykonują spokojny ruch rozdzielający kciuki na boki i potem również powoli łączymy je ze sobą. Ćwiczenie potarzamy 6 razy i odpoczywamy.

Ad 3. Głowa nieruchomo, broda lekko ściągnięta do klatki piersiowej. W tej pozycji skieruj wzrok przed siebie, wyciągnij dłonie i zaciśnij pięści, tak żeby widoczne były tylko wyprostowane kciuki. Skup na nich wzrok, postaraj się rozpoznać możliwie jak najwięcej szczegółów. Potem powoli zbliżaj oba kciuki w kierunku własnego nosa, poruszaj kciukami powoli, tak by móc utrzymać ostrość widzenia. Zatrzymaj na chwilę na granicy, w której tracisz ostrość widzenia (ten etap ćwiczenia zmusi do intensywnej pracy nerwy wzrokowe części przynosowej, przyśrodkowe nerwy prowadzą bezpośrednio do przeciwnych półkul mózgowych, korelując przy okazji ich pracę), następnie powoli prostujemy ramiona przed sobą i odpoczywamy poprawiając pozycję jak wyżej.

Ad 4.Stań w lekkim rozkroku, stopy równolegle, kolana lekko ugięte, kręgosłup wyprostowany. Głowa nieruchomo, broda lekko ściągnięta do klatki piersiowej. W tej pozycji porusz gałkami do góry, tak jak gdybyś chciała popatrzeć na niebo bez poruszania głową, wytrzymaj 3 sekundy. Następnie skieruj wzrok na dół, tak jak gdybyś chciała popatrzeć na stopy, wytrzymaj 3 sekundy. Dalej skup wzrok na prawej stronie ciała, jak gdybyś chciała popatrzeć na swoje prawe ucho, wytrzymaj 3 sekundy, potem na lewą stronę to samo przez 3 sekundy. Odpocznij trochę, popraw pozycję ciała, rozluźnij barki, teraz poruszaj oczami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Powoli, dokładnym ruchem, wykonaj 3 okrążenia, następnie w drugą stronę kolejne 3 okrążenia. Pamiętaj o tym, że mięśnie oka wzmacniają się stopniowo. Nie spiesz się więc i nie forsuj oczu. Pospaceruj przez około 10 minut, niech wzrok odpocznie. Całość możesz powtórzyć jeszcze raz.

Pamiętajmy!

Wszystkie te ćwiczenia powinny być wykonywane przy naturalnym oświetleniu. Należy zwracać uwagę, aby światło było łagodne. Nigdy nie patrzymy bezpośrednio w słońce!
Nie należy forsować mięśni gałek ocznych, jak każdy inny mięsień potrzebują one czasu na regenerację i odpoczynek.
Tradycyjnie w Chinach zaleca się patrzenie na las zieleniący się w oddali. Ma to koić skołatane nerwy, nie tylko wzrokowe. Doskonałym ćwiczeniem relaksującym nasz wzrok jest po prostu podziwianie wschodu lub zachodu słońca bądź też wpatrywanie się w rozgwieżdżone niebo.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej