Fundusz przeznaczy 100 mln zł więcej na finansowanie Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowej

 1 minuta

kodeks-etyki-aptekarza-rp

Do niemal 300 mln zł – z planowanych pierwotnie 200 mln zł – zwiększy się finansowanie Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowej (RDTL) w 2023 r. – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia, o czym donosi Politykazdrowotna.com.

W 2023 r. finansowanie na RDTL wyniesie 300 mln zł

W środę w Krakowie Prezes NFZ Filip Nowak przekazał, że w 2023 r. finansowanie na RDTL dla placówek w całym kraju będzie wynosić łącznie 300 mln zł, choć pierwotnie planowano 200 mln zł.

„To oznacza, że wszyscy pacjenci, którzy zostali włączeni do leczenia (RDTL), mają zagwarantowane to leczenie, a świadczeniodawcy mają zagwarantowane finansowanie leczenia wszystkich pacjentów” – zaznaczył. Kwota blisko 300 mln zł jest zarówno na pokrycie bieżących terapii RDTL, jak i na opłatę nadwykonań za 2022 r.

Zadania RDTL

Zwiększenie finansowania na RDTL Fundusz uzasadnia dużym zapotrzebowaniem. W 2022 r. na ten program przeznaczonych było 180 mln zł.

RDTL umożliwia finansowanie leczenia osób, u których wykorzystano już wszystkie dostępne, refundowane metody. Najczęściej chodzi o choroby nowotworowe i hematologiczne.

źródło: Politykazdrowotna.com