Finansowanie in vitro od 1 czerwca – ruszyły prace nad programem polityki zdrowotnej

 2 minuty

in-vitro-finansowanie-od-czerwca-2024

Program finansowania in vitro z budżetu państwa ruszy 1 czerwca 2024 r. – informuje serwis Politykazdrowotna.com. „W rezerwie celowej przewidziane jest 500 mln zł na leczenie niepłodności procedurą zapłodnienia pozaustrojowego” – powiedziała podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia Izabela Leszczyna. Zapowiedziała początek prac nad resortowym programem polityki zdrowotnej w tej sprawie.

Ministerialny program polityki zdrowotnej w sprawie in vitro

„Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia możemy przekazać dobrą informację. Mamy ustawę o in vitro podpisaną przez Prezydenta i mamy pieniądze. We wtorek Rada Ministrów przyjęła budżet. W rezerwie celowej przewidziane jest 500 mln zł na leczenie niepłodności procedurą zapłodnienia pozaustrojowego” – mówiła podczas konferencji prasowej Ministra Zdrowia. „To, co stanie się za chwilę, to informacja od Agencji Oceny Taryfikacji i Technologii Medycznych o wycenie tej procedury. Złożyłyśmy już odpowiedni wniosek” – dodała Izabela Leszczyna.

„Powołujemy zespół, który będzie składał się z ekspertów – ginekologów, embriologów, psychologów, neonatologów i jesteśmy w stałym kontakcie z Polskim Towarzystwem Medycyny Rozrodu i Embriologii” – poinformowała szefowa resortu zdrowia. Jak dodała, po świętach spotka się z Robertem Spaczyńskim – wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Emgriologii.

Program finansowania in vitro z budżetu państwa ruszy w od połowy 2024 r.

„Z programem będziemy na pewno gotowi na wiosnę po to, żeby 1 czerwca mogła ruszyć ta dobra maszyna. Żeby Ci wszyscy – kobiety i mężczyźni – którzy chcą być matkami i ojcami, a nie mogą w sposób naturalny, mogli skorzystać z procedury in vitro finansowanej z budżetu państwa” – powiedziała Ministra Zdrowia.

Jak dodała Agnieszka Pomaska, posłanka sprawozdawczyni ws. obywatelskiego projektu ustawy dotyczącego in vitro, jest to projekt, na który czekają również pacjentki onkologiczne, „dla których jest to jedyna szansa, żeby mieć dzieci”.

 źródło: Politykazdrowotna.com