Ekspert: na koniec roku inflacja z pewnością nie przekroczy 5 proc.

 2 minuty

wzrost-wydatkow-ochrona-zdrowia

„Na koniec br. inflacja z pewnością nie przekroczy 5 proc.” – mówił w piątek 7 czerwca br. Minister Finansów, Andrzej Domański. Dodał, że w tym roku wydatki na ochronę zdrowia wzrosną o 10 mld zł, a w 2025 wzrost liczony będzie w dziesiątkach miliardów. Składka zdrowotna nie zostanie podwyższona – zapewnił.

Wzrost nakładów na ochronę zdrowia

„Inflacja w Polsce jest najniższa od pięciu lat, a jej poziom znajduje się poniżej oczekiwań analityków. Rząd podjął działania, żeby ceny gazu, energii elektrycznej i cieplnej rosły w sposób umiarkowany i nie wpływały w znaczący sposób na wzrost inflacji” – powiedział Andrzej Domański w piątek w TVN24. „Na koniec roku inflacja z pewnością nie przekroczy 5 proc” – zapewnił.

Jak poinformował minister Domański, rząd zwiększył w tym roku nakłady na ochronę zdrowia o 10 mld zł, a w przyszłym roku wzrost liczony będzie w dziesiątkach miliardów. Środków w NFZ zatem nie zabraknie, a szpitale otrzymają pieniądze za tzw. nadwykonania – dodał.

Efektywność bez podnoszenia składki zdrowotnej

Według Domańskiego, efektywność systemu da się poprawić bez podnoszenia składki zdrowotnej. “Składka nie będzie podwyższana. Pracujemy nad tym, żeby była obniżona. Przedstawiliśmy plan zmiany składki dla przedsiębiorców, rozmawiamy o tym z koalicjantami. Nie odbędzie się to w żaden sposób kosztem pacjentów. Ewentualne koszty obniżenia poniesie budżet, a nie NFZ” – podkreślił minister. (PAP)

źródło: PAP