Eksperci: choroba afektywna dwubiegunowa często zaczyna się od depresji

 4 minuty

choroba-afektywna-dwubiegunowa

Choroba afektywna dwubiegunowa może wystąpić w każdym wieku i często zaczyna się od depresji. Charakteryzuje się manią, przygnębieniem lub depresją. Jej objawy mogą być różne. Nieleczona, może skutkować samobójstwem lub próbą samobójczą – przypomina serwis Politykazdrowotna.com, powołując się na informacje NFZ.

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa?

Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się tym, że w różnych okresach wpada się w manię lub przygnębienie, depresję. Fakt, że nastrój gwałtownie waha się między dwoma przeciwieństwami, jest tym, co dało nazwę tej chorobie” – podaje Narodowy Fundusz Zdrowia. „Mania to nadmierne podekscytowanie i energia. Depresja oznacza coś przeciwnego, że wszystkie pragnienia, radość i energia się skończyły” – wyjaśniono.

Wskazano, że podczas okresów maniakalnych można odczuwać: zbyt dużą energię, ekscytację, nadaktywność, niepokój lub potrzebę wyrażenia się w sposób kreatywny. Niektóre osoby w manii mogą uważać taki stan za normalny. Mogą twierdzić, że otoczenie jest nudne i nikt ich nie rozumie.

Choroba może objawiać się również hipomanią, czyli łagodniejszą formą manii. Podczas hipomanii można mieć zmniejszone zapotrzebowanie na sen, mieć więcej energii niż zwykle, myśleć pozytywniej niż zwykle lub mieć więcej kreatywności niż zwykle.

Epizody depresyjne w chorobie afektywnej dwubiegunowej

Ponadto w chorobie afektywnej dwubiegunowej towarzyszą epizody depresyjne, które można rozpoznać po następujących objawach: bardzo duże przygnębienie; złość lub rozdrażnienie; brak poczucia szczęścia; pragnienie i energia do radzenia sobie z rzeczywistością zmniejszają się lub znikają; codzienne obowiązki mogą wydawać się ciężkie; problemy z zasypianiem i dobrym snem lub za dużo snu; brak apetytu lub nadmierny apetyt; utrata lub przybieranie na wadze; niska samoocena; poczucie wstydu i poczucie winy, a także problemy z koncentracją.

Podczas epizodów depresyjnych często występują również problemy związane z ciałem (bóle, np. pleców, głowy czy brzucha), ale są to objawy psychosomatyczne. Można mieć myśli o zranieniu siebie lub o zakończeniu swojego życia. W ciężkiej depresji ryzyko prób samobójczych i samobójstwa jest bardzo wysokie” – wskazał NFZ.

W chorobie afektywnej dwubiegunowej mogą wystąpić również objawy psychotyczne, np. przekonanie o prześladowaniu i oczernianiu. Chorobę mogą wyzwolić nagłe, traumatyczne przeżycia.

Jak podaje NFZ, choroba afektywna dwubiegunowa może wystąpić w każdym wieku, jednak zazwyczaj diagnozuje się ją w późnym okresie dojrzewania lub we wczesnej dorosłości.

„Choroba afektywna dwubiegunowa często zaczyna się od depresji. Na tym etapie ciężko ocenić, czy mamy do czynienia z tą chorobą czy z innym zaburzeniem charakteryzującym się nawracającymi depresjami” – wyjaśniono.

Pomoc

W nagłej sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia należy: dzwonić na numer alarmowy 112; dzwonić na pogotowie ratunkowe 999; udać się na najbliższą izbę przyjęć w szpitalu, w którym znajduje się oddział psychiatryczny; udać się na SOR (szpitalny oddział ratunkowy) w szpitalu, w którym znajduje się oddział psychiatryczny.

Nieleczona choroba afektywna dwubiegunowa może skutkować:

  • problemami z używaniem narkotyków i alkoholu;
  • problemami prawnymi lub finansowymi;
  • samobójstwem lub próbą samobójczą;
  • pogorszeniem relacji społecznych czy gorszymi wynikami w pracy lub szkole.

źródło: Politykazdrowotna.com