Aktualności

03.04.2023

2 minuty

Stan uzębienia Polaków pozostawia wiele do życzenia

Skrót informacji

W Polsce ubytki próchnicowe ma ponad 40 proc. dzieci w wieku 3 lat i ponad 90 proc. osób w wieku 18 lat – wynika z danych NFZ, na które powołuje się serwis Politykazdrowotna.com. W 2022 r. przeznaczono 1,5 mld zł na udzielenie świadczeń w dentobusach, czyli mobilnych gabinetach dentystycznych dla dzieci i młodzieży.

Uzębienie Polaków – dane NFZ


„Ponad 1,5 mln zł – to wartość udzielonych świadczeń w 2022 r. w dentobusach – mobilnych gabinetach dentystycznych dla dzieci i młodzieży” – przekazał na Twitterze Narodowy Fundusz Zdrowia. „Dentobus to w pełni wyposażony mobilny gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży. Dociera on do mniejszych miejscowości, w których nie ma stacjonarnego gabinetu stomatologicznego. Leczenie w nim jest bezpłatne. Podobnie, jak w gabinetach stacjonarnych, które mają umowę z NFZ” – wyjaśniono.

Zakres świadczeń wykonywanych w dentobusie jest bardzo szeroki, niewiele mniejszy niż w gabinecie stomatologicznym. Są to m.in. świadczenia takie jak: przegląd dentystyczny; ustalenie planu leczenia; badania kontrolne i okresowe; lakowanie zębów; fluoryzacja; wykonanie zdjęcia RTG; leczenie specjalistyczne, w tym leczenie próchnicy czy instruktaż higieny jamy ustnej, np. nauka prawidłowego szczotkowania zębów.

Jak podaje NFZ, podczas pierwszej wizyty dentysta przeprowadza badanie kontrolne oraz uczy dziecko prawidłowo dbać o zęby. Rodzice dostają szczegółową ocenę stanu zębów dzieci wraz z dalszymi zaleceniami, które mogą zrealizować w innym gabinecie lub podczas następnej wizyty w dentobusie.

Jak skorzystać z dentobusu?



  • Aby skorzystać z dentobusu należy sprawdzić, czy i kiedy przyjmuje dentobus w szkole lub przedszkolu dziecka oraz sprawdzić mapę postoju dentobusów. Następnie należy wpisać dziecko na listę oczekujących na wizytę w dentobusie i podpisać zgodę na leczenie dziecka.

  • Jeśli dentobus nie ma postoju w danej okolicy, należy zgłosić się do szkoły lub przedszkola dziecka i poprosić o zamówienie dentobusu u świadczeniodawcy. Kontakt do niego można znaleźć na stronie oddziału NFZ w danym województwie.

  • Harmonogram postojów dentobusu jest ustalany przez świadczeniodawcę (czyli poradnię, przychodnię, szpital lub gabinet) we współpracy z oddziałem NFZ. Szkoły i przedszkola we własnym zakresie koordynują korzystanie z dentobusów na ich terenie.


Jak podaje NFZ, ubytki próchnicowe ma ponad 40 proc. dzieci w wieku 3 lat i ponad 90 proc. osób w wieku 18 lat.

Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Politykazdrowotna.com


Poprzedni artykuł

Życzenia wielkanocne

Następny artykuł

Eksperci: choroba afektywna dwubiegunowa często zaczyna się od depresji

Polecane dla Ciebie

Szkolenia