Skrót informacji
W Polsce ubytki próchnicowe ma ponad 40 proc. dzieci w wieku 3 lat i ponad 90 proc. osób w wieku 18 lat – wynika z danych NFZ, na które powołuje się serwis Politykazdrowotna.com. W 2022 r. przeznaczono 1,5 mld zł na udzielenie świadczeń w dentobusach, czyli mobilnych gabinetach dentystycznych dla dzieci i młodzieży.
Zakres świadczeń wykonywanych w dentobusie jest bardzo szeroki, niewiele mniejszy niż w gabinecie stomatologicznym. Są to m.in. świadczenia takie jak: przegląd dentystyczny; ustalenie planu leczenia; badania kontrolne i okresowe; lakowanie zębów; fluoryzacja; wykonanie zdjęcia RTG; leczenie specjalistyczne, w tym leczenie próchnicy czy instruktaż higieny jamy ustnej, np. nauka prawidłowego szczotkowania zębów.
Jak podaje NFZ, podczas pierwszej wizyty dentysta przeprowadza badanie kontrolne oraz uczy dziecko prawidłowo dbać o zęby. Rodzice dostają szczegółową ocenę stanu zębów dzieci wraz z dalszymi zaleceniami, które mogą zrealizować w innym gabinecie lub podczas następnej wizyty w dentobusie.
Jak podaje NFZ, ubytki próchnicowe ma ponad 40 proc. dzieci w wieku 3 lat i ponad 90 proc. osób w wieku 18 lat.
Życzenia wielkanocne
Eksperci: choroba afektywna dwubiegunowa często zaczyna się od depresji