Dziś Europejski Dzień Walki z Depresją

 2 minuty

1 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Depresją – przypomina stacja TVN24. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej depresji w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz pokazywanie, że osoby cierpiące na tę chorobę nie są osamotnione. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest najpowszechniejszym zaburzeniem psychicznym na świecie.

Europejski Dzień Walki z Depresją będzie w tym roku obchodzony po raz 18. Jego organizatorem jest Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Depresją (EDA). To przymierze organizacji, pacjentów, naukowców z 17 krajów Europy.

Depresja – cichy wróg

Depresja jest niebezpieczną, długotrwałą chorobą, która może dotknąć każdego. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest ona czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie, a już w 2030 r. ma być najbardziej powszechną. Obecnie zmaga się z nią około 350 milionów osób. Szacuje się, że między 30 a 50 procent ludzi przynajmniej raz w swoim życiu cierpiało na zaburzenia depresyjne.

W Polsce – według danych Narodowego Funduszu Zdrowia – w 2019 r. 3,8 mln osób wykupiło leki przeciwdepresyjne. Te statystyki drastycznie pogorszyła pandemia. W jej trakcie liczba dorosłych z objawami depresji potroiła się. Ale choroba ta dotyka także dzieci.

Objawy depresji

Eksperci zwracają uwagę, że w związku z powszechną stygmatyzacją trudności psychicznych nie wszyscy potrzebujący zgłaszają się po pomoc. A nieleczona depresja bywa śmiertelna.

Jak się objawia? Depresja charakteryzuje się przede wszystkim brakiem zadowolenia z życia, utratą zainteresowań, poczuciem ciągłego zmęczenia, problemami ze snem i z jedzeniem. Cierpiący na nią człowiek niekoniecznie musi być widocznie przybity, smutny. Sygnałem ostrzegawczym powinny być zmiany trwające dłużej niż dwa tygodnie. Często są to także objawy fizyczne – bóle kręgosłupa, głowy, brzucha, dolegliwości gastryczne czy nawet alergie.

źródło: TVN24