Dwa nowe przypadki małpiej ospy w Polsce

 2 minuty

małpia ospa

Służby sanitarno-epidemiologiczne potwierdziły zakażenie małpią ospą u dwóch pacjentów z Warmii i Mazur – poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie. Kolejne trzy osoby czekają na obserwacji na wyniki badań – informuje Politykazdrowotna.com.

Małpia ospa w powiatach olsztyńskim i iławskim

„Pacjenci to głównie młodzi mężczyźni z Olsztyna oraz powiatów olsztyńskiego i iławskiego. Osoby z kontaktu z chorymi zostały poddane trzytygodniowej kwarantannie” – podała w komunikacie Warmińsko-Mazurska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie. Potwierdzone przypadki są pierwszymi odnotowanymi w regionie.

Zakażenie małpią ospą

Ospa małpia to choroba odzwierzęca. Wywołuje ją wirus ospy małpiej (MPXV) należący do rodzaju Orthopoxvirus. Do zakażeń dochodzi przez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami przez ich krew lub płyny ustrojowe (głównie są to: wiewiórki, króliki, ale również zakażone myszy, szczury), albo w wyniku pogryzienia przez zakażone zwierzę.

Choroba przenosi się z człowieka na człowieka przez bliskie kontakty, w tym kontakty intymne. Do zakażeń dochodzi drogą kropelkową lub z krwią i wydzielinami w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, przez śluzówki. Do najczęstszych objawów ospy małpiej zalicza się wysoka gorączkę (39-40 stopni), powiększenie węzłów chłonnych, złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy, pleców, zmiany skórne, wysypkę.

źródło: Politykazdrowotna.com