Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków

 3 minuty

wczesniaki

Resort rodziny opracował projekt ustawy, który wydłuża urlopy dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Wprowadza on zasadę, że za tydzień hospitalizacji dziecka rodzicowi przysługiwać będzie tydzień dłuższego urlopu.

Zasada „tydzień za tydzień”

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracowało nad przepisami ze stroną społeczną. We wtorek szefowa resortu, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk informowała, że w przygotowane przepisy dotyczyć będą rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych z innych powodów niż przedwczesne urodzenie. Przekazała, że projekt zakłada wprowadzenie zasady „tydzień za tydzień”.

„Oznacza to, że tydzień hospitalizacji to tydzień dłuższego urlopu macierzyńskiego czy to (rodziców – PAP) dzieci za wcześnie urodzonych, czy też dla tych, które z jakichś powodów medycznych musiały pozostać w szpitalu” – wyjaśniła.

Procedowanie projektu

Na początku stycznia Dziemianowicz-Bąk otrzymała od przedstawicieli Ogólnopolskiego Porozumienia „Razem dla Wcześniaków” petycję w tej sprawie. Matki wcześniaków przebywające na urlopie macierzyńskim zaapelowały o wydłużenie urlopu o czas, jaki dziecko po przyjściu na świat spędziło w szpitalu. Obecnie ich urlopy macierzyńskie działają na ogólnych zasadach. Zaczynają się w momencie urodzenia dziecka, niezależnie od tego, jak długo musi ono zostać w szpitalu.

Prace nad projektem ustawy trwały od lutego. W marcu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk informowała, że według założeń urlop nie byłby zarezerwowany tylko dla matek, ale także dla ojców, prawnych opiekunów, rodziców adopcyjnych i rodziców zastępczych.

O zmianę przepisów zabiegała działająca w imieniu rodziców wcześniaków Fundacja Koalicja dla Wcześniaka oraz osiem organizacji współtworzących Ogólnopolskie Porozumienie „Razem dla wcześniaków”, a także Fundacji Serce Dziecka i Fundacji Najdroższa Blizna, przy poparciu krajowej konsultant w dziedzinie neonatologii prof. Ewy Helwich, Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, rzeczniczki praw dziecka Moniki Horny-Cieślak i rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się 22,5 tys. wcześniaków na 306 tys. wszystkich urodzeń. (PAP)

źródło: PAP