Skrót informacji
Ministra Zdrowia, Izabela Leszczyna wyraziła przekonanie, że na początku roku wejdzie w życie ustawa reformująca szpitalnictwo, do końca roku gotowy będzie pakiet deregulacyjny, a 1 stycznia rozpocznie się przenoszenie procedur ze szpitali do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Ministra Zdrowia pytana o transformację systemu ochrony zdrowia, w tym o reformę szpitalnictwa, wyraziła przekonanie, że ustawa zostanie do końca roku przyjęta przez parlament, wejdzie w życie 1 stycznia albo na początku roku. Zaznaczyła, że szpitale będą miały szansę konsolidować się, przekształcać, zamieniać np. oddziały chirurgiczne ostre na planowe, a przede wszystkim przestaną rywalizować o lekarzy.
Leszczyna poinformowała, że do końca roku gotowy będzie także pakiet deregulacyjny. „Poza tym będziemy przenosić procedury ze szpitala do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Tak że ten proces rozpocznie się już od 1 stycznia” – powiedziała.
Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że biorąc pod uwagę wysokość przychodów ze składki zdrowotnej i brak poparcia społecznego nawet dla dyskusji o podniesieniu tych wpływów, trzeba jak najlepiej zarządzać pieniędzmi, które są w dyspozycji.
„Jestem przekonana, że zmiany systemowe, nie tylko duże, jak konsolidacja szpitali, czy transformacja oddziałów szpitalnych, ale także deregulacja, pozwolą szpitalom zmniejszyć koszty funkcjonowania, a jednocześnie zwiększyć dostępność dla pacjentów” – powiedziała.
Przedstawione w lipcu filary koncepcji reformy systemu ochrony zdrowia Ministerstwa Zdrowia to: deregulacja, transformacja i odwrócona piramida świadczeń. Transformację zaplanowano na 10 lat. Koncepcja zakłada m.in. powstanie map świadczeń powiązanych z finansowaniem i inwestycjami, a także warunkową zamiana długów szpitali na kredyty udzielone przez BGK.
Reformę sieci szpital, w tym zasad kwalifikacji oraz rozwiązania umożliwiające konsolidację podmiotów leczniczych zakłada przekazany w sierpniu do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. (PAP)
Profilaktyka udaru mózgu według ekspertów NFZ
Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków