DLA CZYTELNIKÓW!

 4 minuty

Farmacja Praktyczna

Kobieta w podróży

„Jadę sobie” nie jest typowym przewodnikiem reklamującym turystyczne atrakcje. To opis tego, co widać z okna zdezelowanego autobusu albo hoteliku na ruchliwym bazarze, o czym rozmawiają klienci lokalnych restauracji, czym się emocjonują miejscowe nastolatki. Opis niespieszny, bo autorka nie postawiła sobie za punkt honoru obejrzenie wszystkich zabytków, pojechanie na wszystkie wycieczki. Wybierała to, co ją interesuje najbardziej, jeśli gdzieś jej się podobało zostawała dłużej.

„Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet”, Marzena Filipczak, Wydawnictwo Poradnia K.

Sztuka zmiany

Czy można zmienić w człowieku wszystko – inteligencję, usposobienie, płeć? Czy też – jak twierdzą inni – osobowość jest niezmienna? Jak ważne są to pytania, świadczyć może postępowanie milionów ludzi usiłujących na co dzień rozwiązywać swoje problemy. Książka ta może pomóc w zrozumieniu, że mniemanie, iż wszystko da się zmienić, może czasem okazać się tragicznym w skutkach nieporozumieniem. Zaś przekonanie, że są dziedziny życia, które można zmienić, pozwoli zaoszczędzić czas, pieniądze i energię na osiągnięcie tego, co jest rzeczywiście możliwe.

„Co możesz zmienić, a czego nie możesz”, Martin E.P. Seligman, Wydawnictwo Media Rodzina.

Chirurgia z ludzką twarzą

Czy w piątek 13-go lekarze mają więcej pracy? Jak podejmuje się decyzje, rozstrzygające o życiu i śmierci pacjenta? Odpowiedzi w jednej z najlepszych książek roku wg „The New York Times”! Atul Gawande to lekarz, który do swojego fachu podchodzi z ogromnym dystansem. W porywający sposób opisuje prawdziwe przypadki, które obnażają potęgę i ograniczenia współczesnej medycyny. Dzięki temu daje nam jedyną w swoim rodzaju możliwość spojrzenia na owe zagadnienia z pozbawionej złudzeń perspektywy lekarza dzień w dzień stającego za stołem operacyjnym. W jego „Komplikacjach” medycyna jawi się nam nie w swojej wyidealizowanej, naukowej postaci, ale jako pełna niepewności, zagadkowa i jak najbardziej ludzka dziedzina. Gawande twierdzi, że medycyna nie jest, jak nam się często wydaje, uporządkowanym systemem wiedzy i procedur. „To niedoskonała nauka, dziedzina nieustannie zmieniającej się wiedzy, niepewnych informacji, omylnych jednostek”. W medycynie naukowość odgrywa niezwykle istotną rolę, jednak wciąż nie da się wyeliminować tkwiących w niej intuicji, nawyków i przypadkowych rozwiązań. „Pozostaje luka między tym, co wiemy, a tym, co chcielibyśmy osiągnąć. I to ona komplikuje wszystko to, do czego się zabieramy”. „The New York Times” umieścił książę Gawande’a w swoim prestiżowym rankingu stu najciekawszych książek roku. Pozycja szczególnie polecana dla fanów „Ostrego dyżuru” i „Dr. House’a”.

„Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce”, Atul Gawande, Wydawnictwo Znak.

Jeden świat, jedna miłość

Ma na swym koncie ponad 53 mln sprzedanych płyt, klika statuetek Grammy i inne niezliczone nagrody. Śpiewał z Luciano Pavarottim i Rayem Charlesem, pisał piosenki z Bobem Dylanem, komponował hity dla Barbry Streisand i KISS, grał też na gitarze z B.B. Kingiem. Jego najnowszy album to w większości nowe kompozycje, z wyjątkiem coveru hitu Terence’a Trenta D’Arbiego oraz przepięknej piosenki napisanej przez Vana Morrisona – „Crazy Love”.

Michael Bolton, „One World One Love”, Universal Music Polska.

Kolekcja sentymentalna

Nowy studyjny album Barbry Streisand to sentymentalna kolekcja standardów, utrzymana w lekko jazzujących klimatach. Artystka jawi się nam jako wokalistka jazzowa, ale i kabaretowa – dojrzała i pełna wyrazistych emocji. Jej płyta, utrzymana w nastrojowej, kameralnej atmosferze, jest muzycznym rozważaniem o kochaniu, kolejnych miłosnych zawodach i próbach ukojenia sercowych rozterek. W pracy nad albumem pomagała artystce znana i ceniona jazzowa pianistka, Diana Krall ze swym kwartetem.

Barbra Streisand, „Love Is The Answer”, Sony Music.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej