Coraz więcej seniorów korzysta z bezpłatnych leków

 2 minuty

farmaceutka i pacjentka seniorka w aptece

Rośnie liczba seniorów korzystających z programu bezpłatnych leków. W pierwszych czterech miesiącach tego roku bezpłatne leki otrzymało 2,28 mln osób, które ukończyły 75 lat – wynika z danych resortu zdrowia, które przytacza serwis Politykazdrowotna.com.

Bezpłatne leki dla seniorów

Bezpłatne leki dla seniorów powyżej 75 lat wprowadzono we wrześniu 2016 r. W pierwszych miesiącach działania programu od września do grudnia 2016 skorzystało z niego 1,73 mln osób powyżej 75 lat. W 2017 r. było ich 2,27 mln, w 2020 r. – 2,43 mln, a w 2022 r. – 2,69 mln. W pierwszych czterech miesiącach tego roku bezpłatne leki otrzymało 2,28 mln osób.

Na liście bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat, znajduje się obecnie ponad 2 tys. pozycji.

Zapowiadane rozszerzenie listy

W połowie maja br. podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości zapowiedziano, że wprowadzone zostaną bezpłatne leki dla osób 65 plus oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu informację na temat projektu w tej sprawie zamieszczono 1 czerwca. Regulacja ma na celu rozszerzenie kręgu osób, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Po zmianie uprawnienie to będzie przysługiwało świadczeniobiorcom do ukończenia 18. roku życia i po ukończeniu 65 lat.

źródło: Politykazdrowotna.com