Codzienna profilaktyka nowotworowa według ekspertów NFZ

 3 minuty

rak-piersi-diagnostyka

Nawet 90 proc. nowotworów zależy tylko i wyłącznie od czynników, na które mamy wpływ. Są to np. dym tytoniowy, alkohol, czy niewłaściwe żywienie. O tym, jak można skutecznie ograniczyć ryzyko choroby, informują eksperci Narodowego Funduszu Zdrowia.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem

Europejski Kodeks Walki z Rakiem powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej.​ Kodeks pokazuje, jak przez proste, codzienne działania można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Zalecenia są oparte o dowody naukowe (Evidence-based medicine).

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że gdyby Europejczycy przestrzegali 12 zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem, mogliby uniknąć nawet 50 proc. wszystkich zgonów nowotworowych w Europie.

Poradnik Pacjenta – przekaż pacjentowi!

Potrzebujesz szczegółowych informacji na temat nowotworów i programów profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Skorzystaj z Poradnika Pacjenta.

Programy profilaktyczne

Wczesne rozpoznanie raka znacznie zwiększa szanse wyleczenia. Pewne metody diagnostyczne pozwalają na wykrycie niektórych rodzajów nowotworów jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby, a nawet na wykrycie zmian przedrakowych. Weź udział w badaniach przesiewowych, w ramach których bezpłatnie wykonywana jest:

  • mammografia – profilaktyka raka piersi, badanie zalecane kobietom w wieku od 45 do 74 lat, wykonywane co 2 lata,
  • cytologia – profilaktyka raka szyjki macicy, badanie zalecane kobietom w wieku od 25 do 64 lat, wykonywane co 3 lata,
  • kolonoskopia – profilaktyka raka jelita grubego, badanie zalecane kobietom i mężczyznom w zależności od stosowanego systemu badań.

Profilaktyka 40 plus

Jeśli masz skończone 40 lat, możesz skorzystać z programu Profilaktyka 40 plus. Bez zbędnych formalności wystawisz sobie skierowanie na badania i sprawdzisz, w jakiej kondycji zdrowotnej jesteś. Dowiesz się też, czy nie występuje u Ciebie ryzyko poważnych chorób. Mogą Ci one grozić, mimo że nie masz jeszcze żadnych objawów.

Infolinia onkologiczna

Zadzwoń pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590 – i wybierz linię numer 3.

Na infolinii dowiesz się m. in.

  • jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne,
  • gdzie wykonasz badania,
  • z których programów profilaktycznych możesz skorzystać.

Więcej informacji na temat profilaktyki chorób onkologicznych znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Nfz.gov.pl